Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMorfologia – kto i jak często powinien wykonywać to badanie?

Morfologia – kto i jak często powinien wykonywać to badanie?

Materiał promocyjny

Dodano:
Morfologia – kto i jak często powinien wykonywać to badanie?
materiał promocyjny

Grafika: materiał partnera

Do podstawowych badań laboratoryjnych, które wykonuje się w ramach profilaktyki zdrowia lub diagnostyki różnych schorzeń, należy m.in. morfologia krwi. W tym artykule dowiesz się, kto szczególnie powinien rozważyć wykonanie morfologii oraz jak często zalecane jest to badanie.

Morfologia – podstawowe badanie krwi

Morfologia krwi jest badaniem laboratoryjnym wykonywanym z próbki krwi pacjenta. Polega na jakościowej i ilościowej ocenie wybranych parametrów krwi, na podstawie których lekarz jest w stanie dokonać ogólnej oceny zdrowia pacjenta lub - w przypadku nieprawidłowych wyników - wstępnie skierować swoje podejrzenia na konkretne schorzenie. Morfologia pomaga wykryć m.in. niedokrwistość lub nadkrwistość, problemy z krzepnięciem krwi, stany zapalne i infekcje bakteryjne lub wirusowe, a także niektóre nowotwory.

Wyniki morfologii krwi należy zawsze przedstawić lekarzowi. Pacjenci nie powinni samodzielnie dokonywać ich interpretacji.

Wskazania do morfologii

Jednym z zaleceń do wykonywania morfologii krwi jest profilaktyka zdrowia – każda dorosła osoba powinna rozważyć jej regularne wykonywanie, ponieważ badanie to pomaga wykryć wiele różnych schorzeń już we wczesnym stadium. Wówczas szanse na ich wyleczenie i uniknięcie poważnych konsekwencji dla zdrowia są większe niż w późniejszych, bardziej zaawansowanych etapach.

Konkretnym wskazaniem do morfologii są różnego rodzaju dolegliwości występujące u pacjenta. Na podstawie wyników lekarz może skierować podejrzenia na dane schorzenie i wydać zalecenia dotyczące leczenia i działań profilaktycznych lub skierować pacjenta na pogłębioną diagnostykę.

Morfologia jest badaniem ważnym w kontekście monitorowania postępów leczenia. Wyniki pomagają ocenić stan pacjenta i tym samym skuteczność stosowanej terapii.

Jak często wykonywać morfologię?

W ramach profilaktyki zdrowia warto rozważyć wykonywanie morfologii krwi raz w roku – dotyczy to osób dorosłych w każdym wieku, niezależnie od samopoczucia czy ewentualnego występowania jakichś dolegliwości.

Pacjenci będący w trakcie diagnostyki schorzeń lub monitorujący leczenie zdiagnozowanych chorób powinni wykonywać morfologię zgodnie z zaleceniami swojego lekarza.

Przygotowanie do morfologii

Lekarz będzie mógł wydać prawidłowe zalecenia wyłącznie na podstawie wiarygodnych wyników morfologii. Aby mieć pewność, że wyniki nie są zafałszowane, pacjent powinien we właściwy sposób przygotować się do pobrania krwi. Jak zrobić to prawidłowo?

  • Pobranie krwi do morfologii wykonuje się w godzinach porannych, między 7 a 9. Do Punktu Pobrań należy przyjść po całonocnym wypoczynku.
  • Morfologia wymaga bycia na czczo. Ostatni posiłek (kolację) należy zjeść 8–12 godzin przed pobraniem krwi.
  • Do pobrania krwi pacjent powinien przystąpić przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz wydał inne zalecenia. Wówczas o tym fakcie należy poinformować pielęgniarkę przed badaniem.
  • Pacjent powinien powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych w okresie 2–3 dni przed badaniem.
  • Przez 15 minut bezpośrednio przed badaniem należy zrelaksować się w pozycji siedzącej.

Stosowanie się do tych zaleceń jest warunkiem uzyskania wiarygodnych wyników morfologii, które będą dla lekarza podstawą do wydania pacjentowi konkretnych zaleceń.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, morfologia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole