Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMultimedialna wystawa w skansenie. Na nowo o Powstaniu Styczniowym

Multimedialna wystawa w skansenie. Na nowo o Powstaniu Styczniowym

Dodano:
Multimedialna wystawa w skansenie. Na nowo o Powstaniu Styczniowym
Muzeum

Między wiatrakami, w skansenie etnograficznym konińskiego muzuem, można zwiedzać plenerową wystawę zorganizowaną z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

Multimedialna ekspozycja przygotowana przez Muzeum Historii Polski, stanęła na terenie Muzeum Okręgowego w Koninie. - Nie nadaje się do żadnych sal, jakby nie znosiła ograniczeń. Potrzebuje dużo przestrzeni, tak jak pragnęli jej uczestnicy powstania – powiedziała Danuta Pydyńska z konińskiego muzeum, przed otwarciem wyjątkowej wystawy. 

Do tej pory prezentowana była w czternastu miastach. Konin jest piętnastym przystankiem. Plenerowa ekspozycja multimedialna składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach. Początkiem opowieści są przedstyczniowe manifestacje, w dalszej części zwiedzający poznają m.in. przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i grup społecznych, doniesienia światowej prasy, biżuterię patriotyczną czy powstańczą modę. Do opowiedzenia o powstaniu wykorzystywane są wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki czy fragmenty prasy z epoki. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

- Między innymi w niedalekim Ignacewie rozegrała się jedna z bitew, w której zginęło 160 powstańców. Ta bitwa przeszła do podręczników historii, a także galerii malarstwa polskiego bowiem uwieczniona została przez Juliusza Kossaka – powiedział Jakub Ordon, historyk z Muzeum Okręgowego w Koninie.

W kolejnej części wystawy znajduje się multimedialna kopuła, w której  pokazywana jest animacja prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego. Obrazy i dźwięki tworzą barwną, pełną zwrotów akcji opowieść o zrywie i pozwalają przenieść się na chwilę w czasy insurekcji. - Ta wystawa pokazuje jaki był charakter tego powstania, które nie było skoncentrowane w jednym miejscu, ale w małych miejscowościach, na wsiach, w lasach. Potem zostało zapomniane na długie lata. Dlatego chcemy przypomnieć – powiedział Sebastian Pawlina, kurator wystawy.

Muzeum Historii Polski przygotowało także pakiet materiałów edukacyjnych dostępnych dla uczniów szkół podstawowych i średnich. W zestawie znajdują się karty pracy oraz materiały uzupełniające do zajęć dotyczących Powstania Styczniowego. Obecny na otwarciu Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina zachęcił nauczycieli i dyrektorów szkół, do korzystania z takiej formy wiedzy historycznej.  

Wystawa czynna w dniach 15-26 listopada 2023 r. w godzinach: wtorek-piątek: 10.00-18.00, sobota: 12.00-18.00, niedziela: 14.00-18.00, poniedziałek: nieczynne. W razie niepogody do dyspozycji zwiedzających są parasole udostępnione przez firmę Konimpex.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole