Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMZK Konin wybrał dostawcę wodoru do autobusu. Znamy też cenę

MZK Konin wybrał dostawcę wodoru do autobusu. Znamy też cenę

Dodano: , Żródło: LM.pl
MZK Konin wybrał dostawcę wodoru do autobusu. Znamy też cenę
Transport

PAK-PCE Stacje H2, spółka-córka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej ZE PAK, wybrana została na dostawcę wodoru przez Miejski Zakład Komunikacji w Koninie. Dostarczać będzie paliwo przez najbliższy rok.

Pod koniec marca MZK Konin ogłosił przetarg na dostawy wodoru do jedynego jeżdżącego obecnie po ulicach miasta autobusu na to paliwo. Zgodnie z zapisami przetargu spółka chciała kupić 5,4 ton wodoru (przy czym ta ilość może być jeszcze mniejsza, ale minimum to 5 ton). 

W zeszłym tygodniu przetarg został rozstrzygnięty. Swoją ofertę złożyła tylko jedna firma – PAK-PCE Stacje H2, spółka-córka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej ZE PAK. Ponieważ oferta firmy zmieściła się w limicie cenowym określonym przez MZK Konin to właśnie to przedsiębiorstwo będzie dostarczać wodór na potrzeby konińskiego autobusu. Dostawy rozpoczną się w lipcu tego roku i potrwają do czerwca 2025 roku.

Jak poinformowała portal LM.pl prezeska MZK Konin Magdalena Przybyła, spółka za jeden kilogram wodoru zapłaci 56,10 zł netto. To mniej, niż dotychczasowa cena, która wynosiła 70 zł netto za kilogram. Przez ostatnie niemal dwa lata wodór dla MZK Konin też dostarczał ZE PAK (choć bezpośrednio, a nie przez spółkę-córkę).

W taborze MZK Konin znajduje się obecnie jeden autobus wodorowy – leasingowany od spółki Solaris. Koniński przewoźnik ma jednak w planach pozyskanie kolejnych tego typu pojazdów. Dziesięć wodorowych autobusów ma być kupionych z pieniędzy Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (w ramach wartego ponad 234 mln zł projektu wdrażania niskoemisyjnego transportu publicznego w regionie).

O dofinansowanie na kolejne dziesięć (i jeden elektryczny) MZK Konin stara się z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek spółka złożyła już rok temu, został on zarekomendowany do dofinansowania. Jeżeli zostanie podpisana umowa, spółka otrzyma 90% bezzwrotnej dotacji i dodatkowe 10% pożyczki na preferencyjnych warunkach.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole