Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNauczyciele z SP15 na Erasmusie. Poznają metody nauczania za granicą

Nauczyciele z SP15 na Erasmusie. Poznają metody nauczania za granicą

Dodano: , Żródło: LM.pl
Nauczyciele z SP15 na Erasmusie. Poznają metody nauczania za granicą
Oświata

fot. SP15

Jeżeli jesteśmy otwartymi obywatelami, rozwijamy się, to przekłada się na uczniów – mówi Małgorzata Gralewski, nauczycielka języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Koninie. Już w maju, wraz z dziewiątką swoich kolegów i koleżanek, wyjedzie na nauczycielskiego Erasmusa.

Projekt realizowany jest z funduszy europejskich. Weźmie w nim udział dziesięciu nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Koninie. Dwoje wyjedzie do Hiszpanii na job shadowing, czyli obserwowanie tamtejszych nauczycieli w pracy. Sześcioro kolejnych uda się do Irlandii na kurs językowy. Dwójka natomiast pojedzie do Finlandii na kurs metodyczny.

Te doświadczenia mają następnie przełożyć na pracę z uczniami w szkole. W SP15 np. powstać ma elektroniczna baza wiedzy, prowadzone będą też lekcje otwarte dla nauczycieli, którzy w wyjeździe nie uczestniczyli. – Rozwijamy nie tylko swoje umiejętności jako nauczyciele, ale również kompetencje miękkie – podróżowanie, otwarcie na inne kultury, inspirowanie. Jeżeli jesteśmy otwartymi obywatelami, rozwijamy się, to przekłada się na uczniów. Pokazujemy im ideę uczenia się przez całe życie – przekonuje Małgorzata Gralewski.

Anna Berdzińska, nauczycielka historii i WOS w SP15, już w przeszłości uczestniczyła w takiej wymianie. – Poznałam nowe sposoby pracy nad tym, żeby uczniowie się dobrze poznali, mieli dobre relacje, doceniali to, że się różnią. Wykorzystuję to na godzinie wychowawczej – mówi.

W ramach projektu nauczyciele otrzymują fundusze na przelot, zakwaterowanie, wyżywienie i kurs. – Nauczyciel nie musi złotówki wykładać a wynosi różne rzeczy – przekonuje Anna Berdzińska. W ramach projektów nie tylko polscy nauczyciele wyjeżdżają zagranicę, ale również pedagodzy z innych krajów przylatują do Polski.

W SP15 gościły na przykład nauczycielki z Hiszpanii. – Były zachwycone lasem w Bieniszewie. Gdy pojechałyśmy do nich po dwóch latach to cały czas go wspominały. U nich drzewa są inne – mówi Anna Berdzińska. A Małgorzata Gralewski dodaje, że nawiązane w przeszłości kontakty utrzymywane są do dziś.

Dlatego też obie zachęcają nauczycieli z innych szkół do rozpoczęcia Erasmusa również w ich szkołach. – Dzielimy się tym doświadczeniem, jaka to jest dobroć – mówi Małgorzata Gralewski.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole