Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNie tylko na zabytkowych schodach: 50-lecie Szkoły Muzycznej w Koninie

Nie tylko na zabytkowych schodach: 50-lecie Szkoły Muzycznej w Koninie

Dodano:
Nie tylko na zabytkowych schodach: 50-lecie Szkoły Muzycznej w Koninie
Jubileusz

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Koninie świętuje 50-lecie. 

Od momentu założenia (1974), nieustannie rozbrzmiewa dźwiękami, wychowując kolejne pokolenia muzyków. Jubileusz to czas refleksji nad bogatą historią, osiągnięciami oraz przyszłością placówki, która może niedługo poszerzyć swoje możliwości o nowoczesną salę koncertową. W ramach obchodów, dyrekcja wraz z pedagogami i uczniami przygotowuje szereg wydarzeń otwartych dla społeczności Konina, zapraszając do wspólnego świętowania i odkrywania muzyki.

Placówka podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najpierw powstała szkoła pierwszego stopnia, a po czterech latach dodano drugi stopień kształcenia. O jubileuszowych obchodach poinformowali: Krzysztof Pydyński, dyrektor oraz pedagodzy: Katarzyna Broj, Beata Stanisławska-Zielak, Krzysztof Lityński i Danuta Gościńska. Jubileusz potrwa od marca do maja.  Na ten czas zaproponowano wiele wydarzeń. Szkoła chce się przede wszystkim pochwalić obecnymi uczniami i absolwentami. Dołącza także do miejskich imprez. – Chcemy otwierać drzwi szkoły, żeby można było usłyszeć różne dźwięki – mówili organizatorzy jubileuszu. – I zaprosić wszystkich, aby te obchody nie były tylko nasze, ale wspólne z mieszkańcami Konina, melomanami, aby poświętować, powspominać, pomuzykować – dodał Krzysztof Pydyński, dyrektor PSM od 2006 roku.

W ciągu minionych lat szkoła się znacznie rozwinęła poprzez swoje działania, losy absolwentów, czy wyposażenie. W blisko 40-osbowej kadrze pedagogicznej jest 16 absolwentów. W tym gronie jest Andrzej Majewski, który był uczniem od 1974, pierwszym jej absolwentem i nadal jest czynnym pedagogiem w tej szkole.  - Dla wielu z nas to część życia i mamy specjalne uczucia – powiedział Beata Stanisławska-Zielak, koordynatorka obchodów. - A te kilka duży wydarzeń jubileuszowych, które przygotowujemy, nie pozostawia uszczerbku na codziennej działalności.

Konińska Muzyczna kształci obecnie 250 uczniów w 17 klasach. W marcu zapadnie decyzja, czy w pobliżu powstanie nowa sala koncertowa. Jest już dokumentacja, a szkoła czeka tylko na decyzję ministerstwa, czy uda się przystąpić do budowy. Budowa sali koncertowej będzie finansowana z funduszy unijnych, a przylegająca do tego część dydaktyczna z ministerialnych. Całość oszacowano na ok. 40 mln złotych.

Szkoła Muzyczna pozostanie także w obecnym budynku, przystosowanym już do potrzeb artystycznej placówki. Potrzebuje jednak dodatkowych i nowoczesnych przestrzeni. Konkurs na projekt rozstrzygnięto już w 2013 roku. Teraz jest szansa na zmaterializowanie planów. Chlubą „starej” Muzycznej są drewniane schody, znajdujące się pod opieką konserwatora zabytków, które dodają placówce charakteru.

Kalendarium wydarzeń:

  • 07 marca, godz. 17.00: Koncert „Barwy sztuki: w ramach projektu Koni Miasto Kobiet, sala PSM I i II st. W Koninie
  • 11 marca: Wielkopolski konkurs wiedzy o życiu i twórczości Dariusza Przybylskiego, sala PSM I i II st. W Koninie
  • 13-16 marca: XXII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sala PSM I i II st. w Koninie
  • 20 marca: IX Makroregionalne prezentacje i warsztaty improwizacji jazzowej, sala PSM I i II st. w Koninie
  • 10 kwietnia, godz. 17.00: XXV Koncert Jubileuszowy „Szkoła Muzyczna swojemu miastu”, sala widowiskowa CKiS DK Oskard w Koninie
  • 11 maja, godz. 12.00: Gala Jubileuszowa 50-lecia Szkoły, sala widowiskowa CKiS DK Oskard
  • 17 maja, godz. 18.00: Festiwal Jazzonalia, Koncert Jazzowy z okazji jubileuszu 50-lecia Szkoły, sala widowiskowa CKiS DK Oskard (koncert biletowany).

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Konina, melomanów, absolwentów oraz przyjaciół szkoły do wspólnego świętowania i uczestnictwa w jubileuszowych wydarzeniach. To nie tylko okazja do podziwiania talentów muzycznych, ale także moment na integrację społeczności lokalnej wokół wartości kulturowych i edukacyjnych.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole