Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNowy charakter spacerów PTTK. Poznają historię górnictwa w Koninie

Nowy charakter spacerów PTTK. Poznają historię górnictwa w Koninie

Dodano: , Żródło: LM.pl
Nowy charakter spacerów PTTK. Poznają historię górnictwa w Koninie
Turystyka

fot. PTTK Konin

3,5 km trasą z Wilkowa do Brzeźna pokonali uczestnicy sobotniego Spaceru Walentynkowego organizowanego przez PTTK w Koninie. Była to pierwsza odsłona z serii spacerów, które mają przybliżyć mieszkańcom historię górnictwa w regionie.

Uczestnicy sobotniego Spaceru Walentynkowego dojechali specjalną linią MZK Konin do Wilkowa, gdzie oglądali gruszę przy ul. Piaskowej. Następnie przeszli 3,5-kilometrową trasę do parku w Brzeźnie. Tam obejrzeli tablice ścieżki edukacyjnej „Brzeźno – Dziedzictwo Pokoleń" oraz kolejny pomnik przyrody - platan. Wycieczkę zakończyło ognisko z poczęstunkiem. W spacerze wzięło udział 57 uczestników.

Wybór trasy nie był przypadkowy. Od X/XI w. w Brzeźnie wydobywany był piaskowiec. – Na tamte czasy to była skala przemysłowa – powiedział Marek Chlebicki, pomysłodawca nowej serii spacerów. Piaskowiec spod Konina trafiał m.in. do Kalisza, Gniezna, Mogilna, Kruszwicy, czy Strzelna.

Członkowie PPTK Konin chcą natomiast w kolejnych spacerach odwiedzać miejsca związane z konińskim górnictwem. Nie tylko tym z XX w., ale również te, w których kopalnie odkrywkowe istniały w poprzednich wiekach. A wszystko to pod hasłem „Tysiąc lat górnictwa odkrywkowego w regionie konińskim”. Stąd właśnie Brzeźno, gdzie zaczyna się znana nam obecnie historia wydobycia cennych minerałów w regionie.

Chcemy pokazać, że są to ciekawe miejsca i od strony historycznej, i od strony turystycznej, krajoznawczej. To jest historia, która zbudowała Konin. Gdyby nie węgiel to Konin byłby taką zapyziałą miejscowością, a tak, jakiś czas, byliśmy nawet miastem wojewódzkim – powiedział Marek Chlebicki.

Kolejne spacery śladami kopalnianej historii już niedługo. Członkowie PPTK zachęcają również koninian do samodzielnej wycieczki do Brzeźna. W przypadku większych grup o uprzedni kontakt prosi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie.

PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
PTTK
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole