Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościO sytuacji w Ukrainie podczas obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych

O sytuacji w Ukrainie podczas obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych

Dodano: , Żródło: LM.pl
O sytuacji w Ukrainie podczas obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych
Marsz

„Cześć i chwała bohaterom!”, „Armio Wyklęta Konin o Was pamięta”, „Bóg, Honor i Ojczyzna”, ale też „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”, „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”. Z takimi okrzykami przez Konin przemaszerowali członkowie i sympatycy Ruchu Narodowego.

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Konińskie obchody odbyły się już dzisiaj. Rozpoczęła je msza święta w kościele św. Wojciecha. Po nabożeństwie niewielka grupa osób przemaszerowała w Konińskim Marszu Żołnierzy Wyklętych na ul. Błaszaka. Okrzyki uczestników nie dotyczyły tylko żołnierzy wyklętych. Przy pomniku Żołnierzy Batalionu „Pociąg” atmosfera była już nieco bardziej podniosła.

– Upamiętniamy dzisiaj żołnierzy wyklętych. Oni nigdy się nie poddali, walczyli do ostatniej kropli krwi, nawet kiedy sprawa wydawała się przegrana – mówił ks. Radosław Cyrułowski, proboszcz parafii św. M. Kolbe w Koninie. - Na tej ziemi przesiąkniętej krwią wyrasta dzisiaj polski patriotyzm, którego hasłem jest „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Ich los i ofiara z życia nie poszły na marne. Próbowano wymazać ich ze zbiorowej pamięci, wdeptywano ich proch w ziemię, niemniej jednak oni żyją w naszej pamięci – dodał.

Proboszcz nawiązał również do sytuacji w Ukrainie.

– Myśląc o żołnierzach wyklętych i widząc co się dzieje na wschodniej granicy, róbmy wszystko, żebyśmy byli razem, nie dali się manipulować i dzielić – podkreślił ks. Cyrułowski.

 

Wywołany do wystąpienia Zenon Chojnacki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Konina poprosił do siebie Olgę, obywatelkę Ukrainy, która mieszka i studiuje w Polsce.

– Wspólnie przeżywamy to, co dzieje się w Ukrainie. Zastanawiamy się w jaki sposób się jednoczyć z tymi ludźmi i jak im konkretnie pomagać – mówił Zenon Chojnacki. – Bądźmy razem, bo przez solidarność możemy pokonać to, co nam zagraża i możemy to przezwyciężyć – dodał.

Przemówień przy pomniku było więcej. Głos zabrał poseł Leszek Galemba, który podkreślił, że Konin pamięta o żołnierzach wyklętych. Za wspólne obchody dziękowały: radna sejmiku województwa wielkopolskiego – Zofia Itman i konińska radna – Krystyna Leśniewska. List od wojewody natomiast odczytała Mariola Rakiewicz.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole