Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOchweśnickie przysmaki. Gdzie spróbować regionalnej kuchni?

Ochweśnickie przysmaki. Gdzie spróbować regionalnej kuchni?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Ochweśnickie przysmaki. Gdzie spróbować regionalnej kuchni?
na niedzielny wypad

Pyrczok, obsypunka, gęsie pipki, czy czernina z kluchami. Kuchnia ochweśnicka jest prosta, swojska i tłusta. Tradycyjnych smaków można spróbować w gminie Ślesin.

Ślesin to jedyne miejsce w powiecie konińskim, które może pochwalić się swoją kuchnią regionalną. Jej historia sięga czasów, kiedy w gminie kwitł handel gęśmi. Od gęsiarzy wzięła się gwara, ale też kuchnia ochweśnicka.

– Charakteryzuje się tym, że to prosta, wiejska kuchnia. Jej podstawowym elementem są ziemniaki. To przede wszystkim pyrczok, obsypunka, placki ziemniaczane z gzikiem, szare kluski ze skwarkami, dziady z kapustą, pyry z gzikiem no i gęś. Gęsina to tradycja na św. Marcina, ale poza pieczoną gęsią to też pierogi z gęsiny i czernina z kluchami – mówi Małgorzata Kuligowska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Odnowa” w Półwiosku Starym.

Tradycyjne ochweśnickie dania przygotowywane są przede wszystkim przez Koła Gospodyń Wiejskich, a jest ich w gminie Ślesin aż 21. Wszystkie one prezentują regionalne potrawy podczas wrześniowego Jarmarku Ochweśnickiego. To impreza odwołująca się do korzeni gminy. Poza możliwością spróbowania miejscowych pyszności, organizowany jest też konkurs na znajomość gwary ochweśnickiej.

– Jest ona najbardziej kultywowana w samym Ślesinie. My wiemy, że gęś po ochweśnicku to agata. A skąd się wzięła obsypunka? Z czasów, kiedy chodziło się na wykopki do panów/punów. Jak na koniec żniw są dożynki, tak na koniec wykopek obsypywało się pana/puna ziemniakami. Później była huczna kolacja, podczas której na stole pojawiały się obsypunki, dziady i pyrczoki – opowiada Małgorzata Kuligowska.

Młodzi w większości niestety niechętnie kontynuują tradycję kuchni ochweśnickiej, ale są też tacy, którzy chcą się jej uczyć. Jedną z nich jest Greta Lewandowska z Półwioska Starego, która dołączyła do KGW „Odnowa”.

– Moi rówieśnicy raczej nie interesują się kuchnią ochweśnicką. Fajnie, że koło gospodyń podtrzymuje te tradycje. U mnie w domu dziadek cały czas trze ziemniaki tradycyjnie na tarce, bez użycia maszyny i smaży placki ziemniaczane – mówi Greta Lewandowska.

Ochweśnickie potrawy w domach mieszkańców gminy Ślesin goszczą w wyjątkowych momentach.

– To są specjalne okazje, uroczystości. Pyrczok i obsypunka są pracochłonne. Kiedyś te potrawy były podawane częściej. Więcej było hodowców gęsi, a i panie wiejskie teraz mają mniej czasu, bo pracują i są bardziej niezależne - mówi Anna Kurzydłowska z KGW „Odnowa”. - Jednak ta kuchnia jest cały czas obecna w naszych domach. U mnie dzieci są od małego nauczone czerniny, choć jest to specyficzna zupa. Moja jest kwaśno-słodka z kluchami i dzieci ją uwielbiają – dodaje.

Częściej na ślesińskich stołach pojawiają się placki ziemniaczane, czy pyzy z kapustą. Obsypunkę po ochweśnicku można było natomiast ostatnio spróbować podczas Bitwy Regionów w Starym Mieście.

– Postawiłyśmy jak zwykle na tradycję. Na obsypunkę trzeba zetrzeć ziemniaki na tarce, dodać przesmażonego boczku i można też podsmażonej łopatki, tak żeby było na bogato. To wszystko surowe wlewa się do jelita i parzy. Można zjeść parzone, albo jeszcze zapiec w piekarniku. Nasza obsypunka podczas Bitwy Regionów zajęła drugie miejsce – mówi z dumą Małgorzata Kuligowska.

Podczas festynów, pikników i jarmarków można zaobserwować spore zainteresowanie kuchnią ochweśnicką. Wszyscy, którzy chcieliby spróbować tych specjałów powinni zajrzeć do gminy Ślesin.

– Ręcznie robioną obsypunkę można kupić w sklepie mięso-wędliny przy ul. Kleczewskiej – informują gospodynie z Półwioska Starego. – Pierogi z gęsiną, czerninę i żołądki gęsie są w „Oberży Pod kulawą gęsią” w Ślesinie. A na przykład kotleta po ochweśnicku, czyli schabowego z podsmażonym boczkiem i cebulką można spróbować w Restauracji „Ochweśnickiej” – dodają.

Dania z kuchni ochweśnickiej znajdują się też w menu „Mozaikowego Pieca” i „Vivat” Dom Weselny-Restauracja w Półwiosku Starym. Na zamówienie z wyprzedzeniem potrawy są przygotowywane w: Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Gwarek”, hotel „Papaver”, Marina Gaj, Hotel „Atut”. Przepisy na najpopularniejsze ochweśnickie przysmaki można natomiast znaleźć w poradniku Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina” - „Ślesin na językach. Zasmakuj kuchni ochweśnickiej” (link TUTAJ).

 

fot. KGW "Odnowa" Półwiosek Stary, LM.pl

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole