Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Kolizja na trasie Bursztynowej. Zablokowany jeden pas ruchu w kierunku Konina

LM.plWiadomościOd Matejki do Witkacego. Malarskie perełki w konińskim muzeum

Od Matejki do Witkacego. Malarskie perełki w konińskim muzeum

Dodano:
Od Matejki do Witkacego. Malarskie perełki w konińskim muzeum
sztuka

Muzeum Okręgowe w Koninie posiada dzieła mistrzów z różnych epok. Od wczesnych prac Jana Matejki, przez symboliczne obrazy Jacka Malczewskiego, aż po niekonwencjonalne portrety Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Zbiory konińskiego muzeum skrywają prawdziwe skarby sztuki XVIII, XIX i XX wieku, jak również dzieła sztuki współczesnej. Jesienią te dzieła będzie można zobaczyć w galerii jako wystawę stałą. A tymczasem Monika Marciniak-Krzesińska z MOK prezentuje niektóre malarskie perełki, aby zachęcić do oglądania mistrzów.    

Wczesny Matejko i tajemnicza dziewczynka

Wśród dzieł znajduje się portret dziewczynki autorstwa Jana Matejki. Ta niewielka praca z wczesnego okresu twórczości artysty ujmuje swoją subtelnością i kunsztem wykonania. Matejko, znany później głównie z monumentalnych płócien historycznych, w młodości często portretował osoby ze swojego najbliższego otoczenia, nadając każdej pracy głęboki wymiar emocjonalny.

Mehoffer i nietypowy portret

Nie lada gratką dla miłośników Młodej Polski będzie możliwość zobaczenia portretu autorstwa Józefa Mehoffera. Artysta, znany z wybitnych polichromii i witraży, w tej pracy odkrywa przed nami człowieka pełnego godności, co stanowi nieco nietypowe podejście dla jego bogatej twórczości.

Wyczółkowski i rybacy

Leon Wyczółkowski, którego fascynacja Ukrainą zaowocowała serią malarską ukazującą życie rybaków, również znajdzie swoje miejsce w galerii. Obrazy te, prezentujące zmianę w podejściu artysty do malarskiego rzemiosła, z pewnością przybliżą widzom unikalne piękno tych odległych terenów.

Malczewski i zesłańcy

Twórczość Jacka Malczewskiego reprezentuje obraz "Zesłańcy", pełen symbolicznych odniesień i ukazujący trud losu ludzi skazanych na ciężką pracę. Przebijające się przez ciemność jasne niebo może być symbolem nadziei i wyzwolenia.

Rzeźby i rysunki Glicensteina

Warto zwrócić uwagę na prace Henryka Glicensteina, rzeźbiarza żydowskiego pochodzenia, który zdobył międzynarodową sławę. Muzeum posiada nie tylko jego rzeźby, ale i obrazy oraz rysunki, co jest rzadkością w innych kolekcjach.

Realizm i symbolizm Hofmana

Prace Wlastimila Hofmana, Czecha z pochodzenia, malarza realistycznego o silnych podtekstach symbolicznych, również znajdą się wśród muzealnych dzieł. Nostalgiczny portret starca z wiewiórką wprowadzi widzów w refleksyjny nastrój.

Od Cybisa do Witkacego

Ekspozycja będzie również okazją do zapoznania się z pracami takich artystów jak Jerzy Nowosielski, Jan Cybis czy Wojciech Gerson, którzy w różnorodny sposób przyczynili się do rozwoju polskiej sztuki. Nie zabraknie również miejsca dla Karola Wierusza-Kowalskiego oraz dla Stanisława Ejsmonda, którego działalność podczas II wojny światowej miała kluczowe znaczenie dla ochrony dziedzictwa narodowego. Konińskie muzeum ma także trzy portrety Witkacego wykonane w różnych stylach. Jak wiadomo artysta założył firmę portretową, aby zarabiać pieniądze. Nie można było krytykować jego prac, co było zawarte w regulaminie. Niektóre tworzył tylko dla znajomych, a wszystko pieczołowicie opisywał.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Muzeum Okręgowe w Koninie nie tylko przechowuje te malarskie perełki, ale także eksponuje w swojej galerii, gdzie są także wystawy czasowe. - Mamy konkretne nazwiska. Jest po co do muzeum przychodzić. Jesienią przywrócimy na pewno stałą ekspozycję i zaprosimy, aby podziwiać dzieła mistrzów – mówi Monika Marciniak-Krzesińska z Muzeum Okręgowego w Koninie.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole