Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOd sztuki współczesnej po Japonię. W muzeum wiosna pełna kultury

Od sztuki współczesnej po Japonię. W muzeum wiosna pełna kultury

Dodano:
Od sztuki współczesnej po Japonię. W muzeum wiosna pełna kultury
MOK

Muzeum Okręgowe w Koninie zaprasza do wzięcia udziału w serii kulturalnych wydarzeń. Kalendarz obfituje w różnorodne atrakcje: od wystaw po piknik w stylu japońskim.

Już w piątek (19 kwietnia) o 18.00 w zamkowej galerii otwarcie wystawy z intrygującym tytułem: "Bardzo mocno czuć, że zaraz coś się wydarzy" Magdaleny Deput, poznańskiej artystki. Wystawie będzie towarzyszył katalog. Artystkę wyróżnia ją warsztat malarski i jak mówi Monika Marciniak-Krzesińska z konińskiego muzeum, specyficzna umiejętność wychwytywania pewnych chwil i odnoszenie się do codzienności. Warto zwrócić uwagę na tytuły, które są ciekawym uzupełnieniem prac.

Następna wystawa to "Słoń leśny w obiektywie" – to ekspozycja plenerowa, której otwarcie zaplanowano w piąte,k, 26 kwietnia o godzinie 18.00 na placu pod kasztanami. – To będą zdjęcia Ryszarda Fórmanka i Mirosława Ciesielskiego (jeden z archeologów, który pracował na miejscu znaleziska) utrwalające moment odkrycia kości słonia leśnego na odkrywce Jóźwin – zapowiada Dagmara Frydrychowicz z MOK. Wystawie towarzyszy katalog dofinansowany przez ZE PAK. Do tego komplet pocztówek, które przedstawiają wybrane zdjęcia. Wystawa plenerowa potrwa do 12 sierpnia.

W majówkę warto się wybrać na "Piknik Hanami", który odbędzie się 4 maja na terenie Muzeum Okręgowego w Koninie. – Przenosimy się do Japonii – zapowiada Monika Marciniak-Krzesińska. – Niestety w tym roku nie będzie nam towarzyszyła sakura, która zakwitła nieco wcześniej. Z pikniku jednak nie rezygnujemy i przygotowujemy wiele atrakcji.

W planach są między innymi dwie wystawy: "Ikebana. Opowieść w języku kwiatów" z warsztatami oraz ekspozycja origami "Papier". Do tego opowieści o Samurajach oraz pokaz japońskiej sztuki walki. Poza tym trochę kulinariów i degustacja tradycyjnych potraw. Będą również warsztaty rękodzielnicze i artystyczne. Piknik odbędzie się bez względu na pogodę. Jeśli dopisze to będzie także strefa relaksu na terenie skansenu.

Danuta Pydyńska z muzeum opowiedziała o projektach, na które udało się pozyskać dofinansowanie. – Napisaliśmy dziewięć wniosków, sześć rozstrzygnięto, w tym trzy nasze wygrały w konkursie. To między innymi zakup audioprzewodników dla muzeum, w projekcie archeologicznym „Przewłoka” na wydawnictwo i w ramach edukacji kulturalnej na warsztaty pod hasłem "W pogoni za słoniem", przeznaczone dla różnych grup wiekowych.

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole