Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOdpady wielkogabarytowe — czym są i jak się ich pozbyć?

Odpady wielkogabarytowe — czym są i jak się ich pozbyć?

Materiał Partnera

Dodano:
Odpady wielkogabarytowe — czym są i jak się ich pozbyć?
Materiał Partnera

Konieczność pozbycia się odpadów wielkogabarytowych niejednokrotnie spędza sen z powiek tym, którzy przeprowadzają remont. Co zrobić ze śmieciami dużych gabarytów, które nie mogą być pozostawione w altance śmietnikowej wraz z pozostałymi odpadami?

Odpady wielkogabarytowe — co to?

Przez odpady wielkogabarytowe rozumie się te śmieci, które ze względu na swoją wielkość, ciężar bądź nietypowy kształt, nie nadają się do umieszczenia ich w kubłach. Zwyczajnie nie zmieszczą się w zwykłe kontenery na odpady komunalne, jakie stoją w altankach śmietnikowych. Najczęściej to właśnie rozmiar i waga takich odpadów sprawia, że nie ma dla nich miejsca w pojemnikach. Duże gabaryty takich odpadów sprawiają, że śmieci te zabierają sporo miejsca, zwykle są też ciężkie, przez co zabranie ich przez śmieciarkę w ramach wywozu śmieci komunalnych staje się niemożliwe. Nie są to też śmieci, które powstają na skutek codziennego funkcjonowania w gospodarstwach domowych, tak jak ma to miejsce w przypadku śmieci bytowych. Są to raczej odpady, które wyrzuca się raz na jakiś czas, przy okazji remontu mieszkań czy domów bądź wymiany ich wyposażenia, a także przy okazji sprzątana piwnic i strychów.

Przykładami tego rodzaju śmieci mogą być:

  • meble, takie jak szafy, łóżka, stoły, fotele, kanapy;
  • rowery, wózki dziecięce, sanki, narty;
  • elementy wyposażenie, np. karnisze, żaluzje, abażury, lampy stojące, drzwi, duże dywany;
  • elementy zabudowy, np. zabudowa kuchenna czy łazienkowa;
  • wielkogabarytowy sprzęt sportowy i rekreacyjny jak ławeczki do ćwiczeń, orbitreki.

Wszystkie tego typu odpady są stanowczo zbyt duże, aby mogły być wrzucone do kubła, ale nie można ich również pozostawiać przy śmietniku. Co zrobić zatem z odpadami?

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

Pierwszym krokiem do odpowiedzialnego gospodarowania odpadami wielkogabarytowymi jest wystosowanie pytania do spółdzielni mieszkaniowej bądź władz osiedla o to, czy planowana jest w najbliższym czasie tak zwana zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Jeśli tak, mamy szansę na bezproblemowe pozbycie się odpadów. Zbiórki bywają organizowane cyklicznie, co jakiś czas. Wyznaczane są wówczas specjalne miejsca, gdzie lokalna społeczność pozostawić może wszelkie śmieci dużych gabarytów. Wyznaczany jest też konkretny termin, w jakim można je w danym miejscu składować. Po tym czasie przyjeżdża po śmieci specjalna firma, która zabiera pozostawione odpady. Informacje na temat tego, czy i kiedy planowany jest wywóz śmieci wielkogabarytowych, podawane są również w harmonogramie wywozów na stronach internetowych danych gmin.

Uwaga! Nie każde wyposażenie dużych rozmiarów będzie bezpieczne do wywiezienia. Sprzęt elektryczny i elektroniczny to elektrośmieci, które rządzą się jeszcze innymi prawami utylizacji. Jeśli mamy do wyrzucenia taki sprzęt, dopytać trzeba o to, czy może być on zutylizowany w ramach zbiórki.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Jeżeli nie możemy czekać na moment, kiedy organizowana jest zbiórka, możemy dostarczyć odpady do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-u). Taki punkt znajduje się na terenie każdego większego miasta, a na pewno na terenie każdej gminy. W tak dużych miastach, jak Poznań czy Warszawa funkcjonuje nawet więcej niż jeden PSZOK. Odpady ciężkie czy o dużych rozmiarach prawdopodobnie bez problemu zostaną przyjęte w punkcie. Jednak należy pamiętać, że transport śmieci jest w tym przypadku po naszej stronie. Nikt z pracowników punktu nie przyjedzie odebrać tego, czego chcemy się pozbyć. Aby więc wywóz odpadów do PSZOK-u mógł stać się rozwiązaniem problemu zalegających w domu mebli czy innych niepotrzebnych, dużych śmieci, warunkiem jest więc w tym przypadku posiadanie własnego transportu.

Prywatna firma wywozowa

Ostatnią deską ratunku, gdy chcemy pozbyć się śmieci o dużych gabarytach, jest wynajęcie prywatnej firmy wywozowej. Szczególnie wtedy, kiedy w naszej okolicy nie ma aktualnie zbiórki ani nie posiadamy własnego transportu. Najlepsza będzie firma zajmująca się wywozem śmieci po remoncie i budowie. Niektóre z nich, w tym np. skipgroup.pl są w stanie podstawić odpowiednio duży pojemnik o sporym udźwigu, w którym bez problemu zmieszczą się śmieci wielkie i ciężkie. Aby jeszcze bardziej zaoszczędzić miejsce w pojemniku, niektórzy decydują się na rozczłonkowanie np. mebli na mniejsze elementy — rozkręcenie części, odłamanie niektórych elementów czy porąbanie drewnianej zabudowy tak, aby kawałki te stanowiły finalnie śmieci remontowe. Kontener na śmieci wynajmowany jest odpłatnie na określony czas, jednak w cenę wliczony jest też wywóz całej zawartości — wystarczy zatem wynieść meble czy wyposażenie z mieszkania, czy domu, wrzucić do pojemnika, a całą resztą zajmą się pracownicy firmy. 

Posiadanie śmieci dużych gabarytów wcale nie musi oznaczać dużych kłopotów. Istnieje kilka sposobów na to, by się takich odpadów pozbyć. Jedne z tych sposobów wymagają cierpliwości i zaczekania na moment zbiórki śmieci wielkogabarytowych. Inne wymuszają samodzielny transport odpadów. Najwygodniejsze wydaje się wynajęcie kontenera, który pomieści śmieci, a który następnie zostanie od nas zabrany celem utylizacji jego zawartości.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole