Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOwiane złą sławą schronisko chciało zabrać psy. Internauci wszczęli alarm

Owiane złą sławą schronisko chciało zabrać psy. Internauci wszczęli alarm

Dodano: , Żródło: LM.pl
Owiane złą sławą schronisko chciało zabrać psy. Internauci wszczęli alarm
stare miasto

„Żadne psy nie wyjadą do Wojtyszek” – deklaruje Dariusz Puchała, wójt gminy Stare Miasto. W mediach społecznościowych trwa zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie, a także akcja adopcyjna czworonogów z Brzeźna.

W przytulisku w Brzeźnie (gm. Krzymów) przebywa ponad 40 psów z gm. Stare Miasto.

– Utrzymanie bezdomnych zwierząt przekraczało 130 tys. zł netto. Regionalna Izba Obrachunkowa nakazała nam procedurę przetargową. Ogłosiliśmy więc przetarg i była tylko jedna oferta, z Wojtyszek – mówi Dariusz Puchała. – Zgodnie z przepisami nie mogliśmy nie podpisać z nimi umowy – dodaje.

Formalności zostały dopełnione, a wtedy w sieci rozpętała się prawdziwa burza: „Błagam zróbmy coś!! Mam psa z Wojtyszek , byłam tam, to jedno z najgorszych możliwych miejsc”, „ Też mam suczkę  z Wojtyszek adoptowaną dwa lata temu. Tam jest dramat , zwierzęta są niszczone psychicznie, mają tylko numer katalogowy jak w obozie koncentracyjnym”, „Czy jest ktoś chętny odwiedzić wójta i wytłumaczy co chce zrobić?”, „Wstyd za podpisanie umowy z Wojtyszkami”, „Sami się pozamykajcie w obozach! Hańba dla gminy i dla mieszkańców!”. To tylko kilka komentarzy jakie pojawiły się na facebookowej grupie miłośników zwierząt oraz na profilu gminy Stare Miasto.

W internecie pojawiła się też petycja, pod którą zbierane są podpisy (dostępna TUTAJ). Przypomina się w niej historię schroniska w Wojtyszkach, do którego w listopadzie 2021 roku pod nadzorem prokuratury weszła kontrola składająca się z zoologów, lekarzy i techników weterynarii, biegłych sądowych oraz policjantów. Jej efektem było zabranie stamtąd ponad 100 chorych i wyziębionych zwierząt.

- Postępowanie sądowe w sprawie o znęcanie się nad zwierzętami jest prowadzone wobec ówczesnej właścicielki schroniska oraz weterynarza. Właścicielka została objęta nakazem powstrzymania się od prowadzenia wszelkiej działalności związanej z opieką nad zwierzętami. Schronisko prowadzi aktualnie koleżanka byłej właścicielki. Z informacji pokontrolnych przekazywanych przez organizacje pro zwierzęce wynika, że warunki, w jakich zwierzęta przebywają w schronisku w Wojtyszkach są nadal bardzo złe. Ponadto utrudniana jest adopcja zwierząt, które w efekcie przetrzymywane są w schronisku przez wiele lat, a gmina musi za ich pobyt płacić – czytamy w petycji.

Gmina Stare Miasto najprawdopodobniej odstąpi od umowy z Wojtyszkami. Wójt Dariusz Puchała podkreśla, że to nie naciski społeczne wpłynęły na zmianę decyzji.

– Rozważamy odstąpienie od umowy. Mamy na to 30 dni – mówi wójt Puchała. – Na dzień dzisiejszy żadne psy nie wyjadą do Wojtyszek – dodaje.

Mimo deklaracji wójta, w internecie cały czas trwa zbieranie podpisów pod petycją oraz akcja adopcyjna psów z przytuliska w Brzeźnie. Kilka z nich znalazło już domy. Przypomnijmy, że gmina Stare Miasto do każdego przygarniętego zwierzaka oferuje wyprawkę w wysokości 600 zł. Wójt Dariusz Puchała podkreśla, że zamierza również rozmawiać z innymi wójtami i burmistrzami Aglomeracji Konińskiej na temat obowiązkowego czipowania psów z powiatu konińskiego. A co gmina zrobi dalej, żeby zabezpieczyć bezdomne zwierzęta? Tego jeszcze nie wiadomo.

 

fot. facebook

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole