Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPięć budynków w Koninie z fotowoltaiką i termomodernizacją. Zyskają też gminy

Pięć budynków w Koninie z fotowoltaiką i termomodernizacją. Zyskają też gminy

Dodano: , Żródło: LM.pl
Pięć budynków w Koninie z fotowoltaiką i termomodernizacją. Zyskają też gminy
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji

fot. archiwum

Konin, Słupca, Kramsk, Zagórów, Tuliszków i Kazimierz Biskupi – to samorządy, które otrzymały dofinansowanie na termomodernizację swoich obiektów. Łącznie to ok. 33,3 mln zł z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Największe dofinansowanie, ponad 14,2 mln zł, trafi do Konina. Miasto dołoży (szacunkowo) 3,6 mln zł i za tę kwotę przeprowadzi inwestycje w pięciu należących do niego budynkach – żłobku przy ul. Sosnowej (1,1 mln zł), Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie (1,5 mln zł), Miejskiej Bibliotece Publicznej (3,5 mln zł), III Liceum Ogólnokształcącym (9,2 mln zł) i Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych (budynek przy ul. Bydgoskiej, 2,4 mln zł).

Miasto liczy na oszczędności

Zakres prac dla każdego budynku jest inny, ale każdy ma poprawić ich efektywność energetyczną i cieplną. Będą to więc głównie wymiany okien i drzwi, ocieplenie, wymiana oświetlenia i instalacji centralnego ogrzewania. Na każdym z obiektów pojawi się też fotowoltaika. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku, a zakończyć się w przyszłym.

W przypadku żłobka remont może rozpocząć się jeszcze przed wakacjami. – Będziemy robić wszystko, by w jak najkrótszym czasie to wykonać – powiedział wiceprezydent Konina Witold Nowak.

Inwestycje mają przynieść miastu konkretne oszczędności w związku z kupnem energii elektrycznej i ciepła. W jakiej wysokości – tego na razie nie wiadomo. – Biorąc pod uwagę niestabilność i uwolnienie cen, które zapowiadane jest od drugiego półrocza – trudno powiedzieć – stwierdził prezydent Piotr Korytkowski.

Wiadomo natomiast, że remont żłobka nie zwiększy liczby miejsc dla dzieci. Miasto wstępnie było gotowe do skorzystania z programu Maluch+ na rozbudowę obiektu przy ul. Staszica, ale te działania zostały na razie wstrzymane. – Z tego programu skorzystało też kilku przedsiębiorców, którzy otwierają prywatne żłobki i może się okazać, że nie będzie zaraz potrzeby zwiększania miejsc żłobkowych w naszych jednostkach – powiedział Witold Nowak.

Inwestycje też w gminach

Dofinansowanie z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji otrzymało również pięć innych samorządów z Wielkopolski Wschodniej. Ponad 6,8 mln zł dostanie Tuliszków na termomodernizację Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863. Prawie 4,4 mln zł trafi do gminy Kazimierz Biskupi na poprawę efektywności energetycznej w Szkole Podstawowej w Kazimierzu Biskupim.

Ponad 3 mln zł dostanie gmina Kramsk na inwestycje w Gminnym Ośrodku Kultury i OSP w Kramsku. Ponad 2,8 mln zł otrzyma Słupca na termomodernizację budynku przy ul. Armii Krajowej 27, a ponad 2,1 mln zł gmina Zagórów na inwestycję w budynek Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Trąbczynie.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole