Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPierwsza w historii sprzedawczyni kandyduje do Sejmu

Pierwsza w historii sprzedawczyni kandyduje do Sejmu

Wybory 2023

Dodano:
Pierwsza w historii sprzedawczyni kandyduje do Sejmu
Wybory 2023

Ponad jedna trzecia kandydatów do Sejmu z tej listy to mieszkańcy Konina i powiatu kolskiego. Widać wyraźnie, że Ruch Dobrobytu i Pokoju (RDiP) postawił na miejscowych, bo spośród trzynastu osób tylko jedna pochodzi spoza naszego okręgu wyborczego.

Jak zwykle pomijam w swoich opisach lidera listy, bowiem Artur Klamecki odpowie na pytania dziennikarek naszego portalu w programie Dwie na Jedynkę, który zaczyna się dzisiaj o godzinie 20.

Najwyżej z konińskich kandydatów na liście RDiP (pozycja 5.) znalazł się Marcin Andrzejak. Dzięki doskonałym ocenom na świadectwie ukończenie szkoły górniczej bez egzaminów dostał się Politechnikę Poznańską. Studiując pracował jako budowlaniec i ratownik wodny. Dla hobby - jak mówi - zrobił prawo jazdy na ciężarówkę, ale po kilku latach pracy w wyuczonym zawodzie usiadł jednak za kierownicą, bo okazało się, że w ten sposób zarobi dużo więcej. Poznał dzięki temu kawał Europy i nauczył podstaw kilku języków. Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki małych (rok i 4 lata) dzieci.

Agatę Przybylak, również rodowitą koniniankę, wyborcy znajdą dwie pozycje za wyżej wymienionym. Z wykształcenia jest technikiem handlowcem i nieprzerwanie od dwudziestu lat pracuje w tym zawodzie, dzięki czemu jest pierwszą - jak twierdzi - sprzedawczynią kandydującą do Sejmu. Pracuje w salonie z odzieżą na stanowisku zastępcy kierownika. Gdyby jednak coś nie poszło, bo handel - jak wiadomo - bywa nieprzewidywalny, ma w zanadrzu dwa zdobyte w konińskiej szkole medycznej zawody: opiekuna w domu pomocy społecznej i opiekunki środowiskowej. Interesuje się ogrodnictwem, rolnictwem, ziołolecznictwem oraz medycyną naturalną.

Trzecim z konińskich kandydatów (10. pozycja na liście) jest Michał Nowak. Jest inżynierem elektrykiem po Politechnice Poznańskiej i pracuje jako kontroler techniczny głównie przy produkcji rozdzielnic. Interesuje się gospodarką, nowymi technologiami i psychologią społeczną.

Pozycję niżej znalazła się Katarzyna Łysik z Krzewaty w powiecie kolskim. Jest specjalistką od zarządzania jakością oraz rolniczką. Wyróżnia ją zdobyty po raz pierwszy w historii tytuł wicemistrzyni Międzynarodowych Motorowodnych Mistrzostw Polski w kategorii P-750. Należy do stowarzyszenia „Kłodawskie Dwory” propagującego lokalną historię i kulturę związaną z majątkami ziemskimi. Uwielbia jazdę konną, jest instruktorką sportu ze specjalnością taniec towarzyski. Dumna mama trzech synów.

Spośród kandydatów z byłego województwa konińskiego najwyższą (trzecią) pozycję na liście Ruchu Dobrobytu i Pokoju ma Ewa Zawadzka‑Płaczkiewicz z Bartoszewic w powiecie kolskim. Pracuje w Urzędzie Gminy Chodów i prowadzi razem z mężem niewielkie gospodarstwo rolne. Jej pasją jest ogród i wędrówki po górach.

Dwójką na tej samej liście jest Grzegorz Niwiński, emerytowany (w stopniu brygadiera) strażak ze Strawczyna w województwie świętokrzyskim, miejscowości - jak podkreśla - w której urodził się Stefan Żeromski. Interesuje się sportem, bo sam trenował wyczynowo rzut młotem i dyskiem, przebiegł trzy maratony warszawskie. Lubi przyrodę, spokój i ciszę, ma żonę i syna.

Wojciech Knast z Witkowa (obecnie powiat gnieźnieński, kiedyś województwo konińskie) jest przekonany, że trzynastka, czyli ostatnie miejsce na liście, będzie dla niego szczęśliwa. Jest specjalistą do spraw logistyki i transportu (aktualnie na IV roku studiów), obecnie pracuje jako kierowca. Interesuje się logistyką, polityką i psychologią. Jest koordynatorem Ruchu Dobrobytu i Pokoju w okręgu wyborczym nr 37.

Z samego Gniezna natomiast pochodzi Kinga Wojtkowiak (6. na liście), księgowa, która interesuje się historią i prawem naturalnym. Matka nastolatki.

Z Wrześni pochodzą Paweł Siwiak (4. na liście) i Rafał Łukaszewski (8.). Pierwszy jest technikiem elektronikiem i pracuje na własny rachunek jako informatyk. Drugi z panów przez wiele lat pracował na stanowisku kierownika produkcji w firmie z branży gazowniczej. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą na terenie Wrześni. Paweł Siwiak preferuje zdrowy tryb życia, interesuje się sportem i polityką. Ma dorosłą córkę. Rafał Łukaszewski ma 51 lat, żonę i trójkę dzieci.

Grzegorz Andrzejewski (9. na liście) wychował się w gospodarstwie rolnym. Z wykształcenia technik budowlany, ale ma bardzo bogate doświadczenie zawodowe. Zna się na modelarstwie odlewniczym w drewnie, metalu i tworzywach sztucznych, umie oczyszczać odlewy, ale zajmował się też obróbką skrawaniem. Oprócz tego był kierowcą dostawczaka, operatorem forwordera i wspólnikiem w prowadzeniu baru. Interesuje się zdrowiem, poszukiwaniem innych źródeł energii i strzelectwem sportowym.

Natalia Tamborska (12. na liście) pochodzi z Kwilenia w powiecie pleszewskim. Do niedawna pracowała w żłobku jako opiekunka dzieci, obecnie na urlopie macierzyńskim zajmuje się trójką własnego potomstwa. Lubi poznawać świat dziecka poprzez rozmowę z nim, rozwijać jego wyobraźnię. Interesuje się zdrową i ekologiczną żywnością, lubi gotować i piec ciasta. Jest zwolenniczką medycyny naturalnej oraz świadomych szczepień.

Przy nazwiskach wszystkich kandydatów Ruchu Dobrobytu i Pokoju do Sejmu widnieje notka: „nie należy do partii politycznej”.

W konińsko-gnieźnieńskim okręgu wyborczym wybieranych jest dziewięcioro posłanek i posłów. Okręg wyborczy nr 37 obejmuje Konin oraz powiaty: gnieźnieński, kolski, koniński, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński. Obecnie reprezentowany jest w Sejmie przez pięciu posłów PiS (Ryszard Bartosik, Witold Czarnecki, Zbigniew Dolata, Leszek Galemba, Zbigniew Hoffmann), jednego z Koalicji Obywatelskiej (Tomasz Piotr Nowak), bo Paulina Hennig-Kloska przeszła do Ruchu 2050 Hołowni, oraz po jednym z PSL (Jacek Tomczak) i SLD (Tadeusz Tomaszewski).

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole