Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPiS straci władzę w powiecie słupeckim. Jest nowa koalicja

PiS straci władzę w powiecie słupeckim. Jest nowa koalicja

Dodano: , Żródło: LM.pl
PiS straci władzę w powiecie słupeckim. Jest nowa koalicja
Wybory

Jacek Bartkowiak, obecny starosta słupecki z PiS

Trzecia Droga i Razem dla Powiatu Słupeckiego zawiążą koalicję w nowej kadencji Rady Powiatu Słupeckiego – poinformował Mikołaj Niezbecki, reprezentant tego drugiego komitetu. To oznacza, że władzę w powiecie straci PiS.

Mandaty w nowej Radzie Powiatu Słupeckiego wywalczyły tylko trzy komitety. Najwięcej, bo aż siedem, przypadło w udziale Trzeciej Drodze. Po pięć miejsc w Radzie wywalczyli natomiast PiS i Razem dla Powiatu Słupeckiego. I to właśnie ten ostatni komitet, podobnie jak ponad pięć lat temu, decydował o tym, z kim wejść w koalicję.

Jednomyślna decyzja

W poniedziałek Mikołaj Niezbecki, radny Razem dla Powiatu, poinformował, że jego komitet będzie współpracował z Trzecią Drogą. Decyzja była jednomyślna. – W ramach koalicji nasze ugrupowania podzielą się kluczowymi rolami – w tym starosty i wicestarosty. Jest jeszcze za wcześnie, żeby podawać konkretne nazwiska, ale mogę tylko powiedzieć, że te które padły do tej pory – niezależnie od konfiguracji – wskazują na naprawdę wyśmienity duet! – napisał Niezbecki na swoim profilu FB.

Jednocześnie zaapelował do pozostałych radnych o współpracę. – Tworzenie opozycji zostawmy w parlamencie. Wierzę, że mimo zmiany dotychczasowych stanowisk – po schowaniu dumy do kieszeni – wszyscy chcemy i jesteśmy w stanie działać na korzyść naszego powiatu.

Koniec egzotycznej koalicji

Koalicja RdP z Trzecią Drogą oznacza odsunięcie od władzy PiS. Przez ostatnie pięć lat w Radzie Powiatu Słupeckiego większość miał właśnie PiS, współpracując z RdP. Egzotyczna koalicja (radni RdP wywodzili się bowiem z KO, SLD i Nowoczesnej) wzbudziła zdumienie nawet poza regionem. Jej celem było jednak odsunięcie od władzy, po wielu lat dominacji w regionie słupeckim, PSL.

Zmiana koalicji przez RdP oznacza, że stanowisko starosty straci Jacek Bartkowiak. – Pięć i pół roku wspólnego rządzenia powiatem, pierwsze miejsce w kraju w kategorii wielkości inwestycji w przeliczeniu na mieszkańca, nowe drogi, oddany i doposażony szpital – a teraz dotychczasowy koalicjant – Razem dla Powiatu – nie chce nawet przystąpić do rozmów o współpracy – napisał na swoim profilu FB obecny starosta. – Szkoda... Wygląda na to, że będziemy opozycją w Radzie Powiatu Słupeckiego.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole