Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wyścig o prezydenturę w Koninie. Korytkowski i Popkowski idą dalej

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPlaga pożarów sadzy w kominach i kotłowniach. Strażacy ostrzegają!

Plaga pożarów sadzy w kominach i kotłowniach. Strażacy ostrzegają!

Dodano:
Plaga pożarów sadzy w kominach i kotłowniach. Strażacy ostrzegają!

Aż 47 pożarów sadzy w kominach i 15 pożarów w kotłowniach odnotowała konińska straż pożarna od września ubiegłego roku do lutego tego roku.

Nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych na paliwo stałe. To w większości przypadków prawdopodobna przyczyna pożarów, do których doszło w budynkach mieszkalnych.

- Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować popękanie komina, a przez to nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina – informuje Sebastian Andrzejewski, rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Koninie. - Ponadto nieszczelne przewody kominowe mogą być źródłem przedostawania się czadu do pomieszczeń użytkowanych przez ludzi - dodaje.

Mundurowi przypominają o obowiązku czyszczenia przewodów kominowych. W domach opalanych węglem i drewnem usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych powinna odbywać się co najmniej raz na trzy miesiące. Natomiast w budynkach opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na sześć miesięcy. Poza tym co najmniej raz w roku konieczne jest przegląd stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Strażacy zachęcają również do zakupu czujników tlenku węgla i dymu, które mogą uratować życie.

 

fot. KM PSP Konin

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole