Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPlaneta Konin czyli kultura w służbie zmiany regionu węglowego

Planeta Konin czyli kultura w służbie zmiany regionu węglowego

Dodano:
Planeta Konin czyli kultura w służbie zmiany regionu węglowego
wydarzenie

Zarówno Wielkopolska Wschodnia, jak i rumuńska Dolina Jiu znajdują się w podobnym momencie historii. Każdy z tych regionów przeszedł lata świetności dzięki powstaniu odkrywek kopalnianych po drugiej wojnie światowej. Dzisiaj, po ich wygaszeniu i zamknięciu kopalni, oba muszą stawić czoło zmianom politycznym, społecznym i kulturalnym. “Planeta Konin” jest próbą nawiązania dialogu i współpracy między oboma regionami.

Wydarzenie o wymiarze międzynarodowym, na którym gośćmi spotkania będą wiceburmistrzyni rumuńskiego miasta Petrosani Mariana Ghioc i kierowniczka biura burmistrza Oana-Maria Paris wraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych z Doliny Jiu, ma być okazją do wymiany doświadczeń między organizacjami z Wielkopolski Wschodniej i Doliny Jiu.

Rozpoczynamy 16 stycznia o godz. 14:00 otwartym pokazem filmu “Planeta Petrila”, dokumentem opowiadającym o zamknięciu ostatniej kopalni węgla kamiennego w mieście Petrila. Jego głównym bohaterem jest lokalny aktywista Ion Barbu, który stara się pokazywać transformację swojego regionu poprzez działania kulturalne. Po filmie przeprowadzimy panel dyskusyjny o tym, jaka może być rola kultury w transformacji regionu powęglowego z udziałem samego Iona Barbu. Następnie odbędzie się dyskusja o udziale społeczeństwa obywatelskiego w obliczu nadchodzących zmian, w której wezmą udział rumuńscy aktywiści z Jiu Valley Association.

Na następny dzień planowana jest wycieczka do Dolores, zwiedzanie wystaw w Muzeum Okręgowym i spacer architektoniczny, na którą serdecznie zapraszamy. Zaznaczamy jednak, że liczba miejsc jest ograniczona i z tego też powodu obowiązuje rejestracja. O udziale w wycieczce decyduje kolejność zgłoszeń. Link do rejestracji na wycieczkę: https://forms.gle/XdKNQaX1F8NA9JWZ7.

 

Wstęp na wydarzenie wolny.

Wydarzenie objęte jest Honorowymi Patronatami Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Konina. Organizatorem wydarzenia jest CEE Bankwatch Network. Współorganizatorami wydarzenia są Polska Zielona Sieć, Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Konińska Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole