Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wyścig o prezydenturę w Koninie. Korytkowski i Popkowski idą dalej

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPodróżuj z klasą! Kampania na rzecz kultury w transporcie publicznym

Podróżuj z klasą! Kampania na rzecz kultury w transporcie publicznym

Dodano: , Żródło: LM.pl
Podróżuj z klasą! Kampania na rzecz kultury w transporcie publicznym
akcja społeczna

Podróżuj zbiorkomem Z KULTURĄ! – to hasło kampanii promującej podstawowe zasady etykiety w środkach transportu publicznego, którą rozpoczynają Konińscy Miłośnicy Transportu Publicznego i Stowarzyszenia Retrotrans. Do akcji włączył się również portal LM.pl.

Co miesiąc lub dwa, pasjonaci komunikacji będą zwracać uwagę na różne, z pozoru proste, a często zapominane przez pasażerów zachowania i postawy, które nieprzestrzegane odpowiednio mogą być uciążliwe dla innych podróżnych lub dla ogólnego funkcjonowania tzw. "zbiorkomu". W akcji jedną z bohaterek będzie słynna "babcia", a więc autobus Scania, która po ponad dwóch latach powróciła na konińskie ulice w innym niż przed laty charakterze.
 

- Chcemy dzięki tej kampanii zachęcić lokalną społeczność, przede wszystkim młodzież szkolną, do pewnej refleksji nad tym jak podróżować komunikacją zbiorową, by - w pewnym sensie - nie utrudniać podróży innym współpasażerom. Zwrócimy uwagę między innymi na takie zachowania jak pierwszeństwo wysiadania przed wsiadaniem, zwalnianie przestrzeni wydzielonej dla osób z niepełnosprawnościami, zdejmowanie plecaków czy przechodzenie w głąb pojazdu -  informuje Kamil Wódczak z KMTP
 

Akcja obejmować będzie krótkie filmy oraz specjalne grafiki umieszczane na naszym portalu oraz w social mediach miłośników, a także audycje radiowe. Pomysłodawcy nie wykluczają możliwości wgrania gotowych, specjalnych zapowiedzi głosowych do autobusów czy umieszczania plakatów na przystankach. Jak dodają jednak, wszystko zależy od chęci partycypacji w akcji miasta i miejskich spółek.
 

- Mamy ogromną nadzieję, że kampania przyniesie wymierne korzyści dla wszystkich pasażerów i pozwoli w dużej mierze odmienić nieco kulturę podróżowania na przykład konińską komunikacją miejską - dodaje Marcin Zacharek ze Stowarzyszenia Retrotrans.
 


Część I - "Hej tam na wozie! Pomyśl o innych wygodzie. Zdejmij plecak, zrób miejsce innym!"

Końcówka września to czas kiedy śmiało możemy powiedzieć, że na dobre rozkręcił się rok szkolny, a już niebawem ruszy także rok akademicki. W autobusach po wakacyjnej przerwie przybyło młodych pasażerów podróżujących ze swoimi, często dużymi plecakami, które jednak czasami nie do końca znajdują się tam, gdzie powinny.

W pierwszej części naszej akcji "Podróżuj zbiorkomem Z KULTURĄ!" chcemy zatem zwrócić uwagę właśnie na występujący problem sztucznie zmniejszających dostępną przestrzeń w pojazdach plecaków, które bardzo często zamiast znajdować się u stóp, trzymane w ręku lub oparte o podłogę, znajdują się na plecach przez co miejsca w autobusach jest relatywnie mniej niż być powinno.

W konińskiej komunikacji miejskiej, szczególnie w godzinach szczytu frekwencja w autobusach na niektórych liniach bywa bardzo wysoka. Niestety wciąż miejski operator nie dysponuje taką ilością autobusów przegubowych, która pozwoli podróżować mieszkańcom w komfortowych warunkach. W związku z powyższym niezwykle ważne jest, by pasażerowie wzięli sprawy w swoje ręce i zwrócili uwagę na to, iż ich nie odpowiednio umieszczony bagaż również potęguje zatłoczenie, a właściwe może relatywnie poprawić komfort podróży innych. Podkreślić należy przy tym również bezpieczeństwo, gdyż bardzo często zapominamy o tym co mamy za sobą i przez jeden gwałtowny ruch tj. obrót możemy wyrządzić komuś krzywdę.

Podobnym, również występującym problemem jest umieszczanie bagażu, zwykle plecaków lub toreb z zakupami na siedzenia. To niedopuszczalne, by na miejscach - jak sama nazwa wskazuje - do siedzenia, znajdowały się inne bagaże. Nie oszukujmy się - nikt nie kupuje biletów bagażowych za położenie reklamówki z warzywami lub plecaka z książkami tam, gdzie usiąść mogłaby inna osoba, np. starsza. Co wtedy, gdy ktoś położy bagaż na miejscu siedzącym? Zmusi niewątpliwie inną osobę do zajęcia miejsca stojącego, a to następnie przełożyć się może na ścisk w dostępnej przestrzeni pojazdu, a w rezultacie być może nawet do wyboru innego środka lokomocji - niestety indywidualnego. Pamiętajmy, że nasza wygoda może być czyjąś niewygodą!

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole