Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPodział majątku po rozwodzie – co musisz wiedzieć?

Podział majątku po rozwodzie – co musisz wiedzieć?

Materiał promocyjny

Dodano:
Podział majątku po rozwodzie – co musisz wiedzieć?
materiał promocyjny

Planujesz rozwód, jednak masz pewne obawy związane z tym, w jaki sposób zostanie podzielony majątek wspólny? Nic dziwnego – podział majątku po rozwodzie budzi wiele emocji. Sprawdź, jak zwiększyć swoje szanse na korzystny podział majątku wspólnego.

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/]

Rozwód a podział majątku – co warto wiedzieć?

W przypadku spraw o podział majątku kluczowe znaczenie ma to, czy para zdecydowała się na wspólnotę majątkową, czy może wybrała jedną z form rozdzielności majątkowej. Znaczenie ma także to, z jakim majątkiem osobistym małżonkowie wstąpili w związek małżeński.

Nie ma wątpliwości co do tego, że sprawy o podział majątku bywają niezwykle skomplikowane. Postępowanie może trwać dość długo. Sąd będzie brał pod uwagę nie tylko wartość majątku, ale też postawę małżonków w trakcie trwania małżeństwa czy ich sytuację życiową.

Podział majątku po rozwodzie – co mu podlega?

Jedną z kluczowych dla większości osób kwestii jest to, co dokładne podlega podziałowi majątku. Otóż uwzględniane są tutaj takie składniki majątku, jak:

  • przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa,
  • wynagrodzenie za pracę i inne dochody pochodzące z prowadzonej działalności,
  • wszelkie dochody z majątku wspólnego i osobistego,
  • darowizny przekazane do majątku wspólnego,
  • środki zgromadzone na rachunku otwartym lub w ramach pracowniczego funduszu emerytalnego.

Podziałowi nie podlegają natomiast przedmioty osobistego użytku, a także – w większości przypadków – składniki majątku osobistego.

Czy rozwód z orzekaniem o winie może mieć wpływ na podział majątku wspólnego?

Wiele osób sądzi, że rozwód z orzekaniem o winie może mieć istotny wpływ na to, w jaki sposób podzielony zostanie majątek wspólny. Nic bardziej mylnego! Nawet jeśli jeden z małżonków został uznany przez sąd za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, nie wpłynie to na podział majątku. Innymi słowy, sąd nie będzie „karał” winnej osoby w taki sposób, że otrzyma ona mniejszą część majątku.

Warto wziąć to pod uwagę już na etapie planowania rozwodu. Sprawa o podział majątku to oddzielne postępowanie, podczas którego sąd nie bierze pod uwagę, czy para zdecydowała się na rozwód za porozumieniem stron, czy może z orzekaniem o winie.

W sprawach o podział majątku warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika: https://slupinska.eu/dla-ciebie/podzial-majatku/

Zadbaj o to, aby podział majątku był dla Ciebie korzystny!

Obawiasz się, że podział majątku wspólnego po rozwodzie może nie być dla Ciebie korzystny? Nie chcesz, aby Twój były małżonek otrzymał zbyt dużą część majątku? Dzięki pomocy doświadczonego prawnika możesz liczyć na to, że podział odbędzie się na opłacalnych dla Ciebie warunkach. Nie bez powodu osoby, które biorą udział w sprawie o podział majątku, z reguły korzystają z prawniczego wsparcia!

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole