Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPolicja apeluje: Nie zostawiaj dziecka i zwierzęcia w aucie!

Policja apeluje: Nie zostawiaj dziecka i zwierzęcia w aucie!

Dodano:
Policja apeluje: Nie zostawiaj dziecka i zwierzęcia w aucie!

Zamknięty samochód to w upalne dni śmiertelna pułapka dla dzieci i czworonogów. Temperatura wewnątrz auta może wzrosnąć nawet do 100 stopni Celsjusza!

Piękne słońce i wysokie temperatury mogą okazać się niezwykle niebezpieczne, szczególnie dla dzieci i zwierząt pozostawionych w samochodzie. Nawet, kiedy pojazd zaparkowany jest w cieniu to przy temperaturze 25 stopni Celsjusza szybko zmienia się w piekarnik.

- Gdy temperatura powietrza na dworze wynosi 30 stopni Celsjusza, temperatura wewnątrz pojazdu pozostawionego na słońcu może w krótkim czasie wzrosnąć nawet do 100 stopni. Temperatura ciała dziecka bardzo szybko w takich warunkach osiąga 40 stopni Celsjusza, i wówczas jego narządy wewnętrzne przestają działać. Gdy temperatura jego ciała wyniesie ok. 41,5 stopni, dziecko umiera – ostrzegają policjanci.

Za narażenie dziecka na utratę zdrowia lub życia, opiekunowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast pozostawienie w zamkniętym aucie (nawet z uchylonymi szybami) zwierzęcia może zostać uznane za znęcanie się i zagrożone karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do 3 lat.

Mundurowi radzą, żeby w sytuacji, kiedy na parkingu widzimy dziecko w zamkniętym aucie, jak najszybciej powiadomić policję oraz pogotowie. Jeżeli zauważymy, że dziecko słabnie, należy wybić szybę i wyciągnąć je z pojazdu.

 

fot. turek.policja.gov.pl

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole