Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPomnik ofiar nazizmu. Kamienie Pamięci dla ostatniego konińskiego rabina

Pomnik ofiar nazizmu. Kamienie Pamięci dla ostatniego konińskiego rabina

Dodano: , Żródło: LM.pl
Pomnik ofiar nazizmu. Kamienie Pamięci dla ostatniego konińskiego rabina
historia

W najbliższy czwartek na konińskim pl. Zamkowym odsłonięte zostaną Kamienie Pamięci, które będą poświęcone rabinowi Jakubowi i rebecyn Pesie Liebschütz.

Jakub Liebschütz był czwartym i ostatnim konińskim rabinem. Był człowiekiem wykształconym, niezwykłego intelektu, ale przede wszystkim wrażliwym i mądrym rabinem. Dążył nieustannie do współpracy i zgody, tak między członkami społeczności żydowskiej Konina, jak i między wyznawcami różnych religii, którzy zamieszkiwali niegdyś Konin. W 1939 roku został zamknięty w getcie otwartym w Koninie, a na początku 1941 roku został deportowany w ostatnim transporcie Żydów do Józefowa Biłgorajskiego. Zginął zastrzelony w łóżku przez niemieckich policjantów 13 lipca 1942 roku, w pierwszym dniu likwidacji getta w Józefowie Biłgorajskim.

Kamienie Pamięci (stolperstein – z niem. kamień, o który się potykamy) – to określenie pomników poszczególnych ofiar nazizmu, mających postać osadzonych w bruku betonowych kostek brukowych z mosiężną tabliczką, z wyrytym na niej nazwiskiem upamiętnionej osoby, datami jej urodzin i śmierci oraz informacją o losie, jaki ją spotkał. Stolpersteiny montowane są w chodniku, zazwyczaj w pobliżu ostatniego miejsca zamieszkania ofiary nazizmu. W ten sposób upamiętnia się męczeńską śmierć nie tylko Żydów, ale i Polaków, Romów, ludzi niepełnosprawnych, Świadków Jehowy, homoseksualistów i członków partii politycznych. Inicjatorem i wykonawcą kamieni jest niemiecki artysta Günter Demnig, który zaczął je tworzyć w latach 90-tych XX wieku i który nadał im również nazwę.

Odsłonięcie Kamieni Pamięci poświęconych małżonkom Liebschütz odbędzie się 25 kwietnia o godz. 11:00 na pl. Zamkowym 8. Swoją obecność wraz z grupą członkiń i członków potwierdziła m.in. Alina Świdowska, przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu, córka dr Adiny Blady-Szwajger, współpracowniczki Marka Edelmana w Getcie Warszawskim oraz Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina.

Pomnik ofiar nazizmu. Kamienie Pamięci dla ostatniego konińskiego rabina
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole