Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPomóż sobie w biznesie - ulgi podatkowe dla przedsiębiorców

Pomóż sobie w biznesie - ulgi podatkowe dla przedsiębiorców

Materiał promocyjny

Dodano:
Pomóż sobie w biznesie - ulgi podatkowe dla przedsiębiorców
materiał promocyjny

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się ze sporymi kosztami. Na szczęście w naszym kraju jest wiele programów wsparcia przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać innowacyjny biznes. Jednym z nich są ulgi podatkowe. Co warto o nich wiedzieć?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym są ulgi podatkowe
  • czym jest ulga badawczo-rozwojowa (B+R)
  • czym jest ulga na robotyzację
  • jak skorzystać z ulgi na ekspansję

Wiele ulg zależy od wysokości dochodu podatnika, wielkości pobranych składek, w tym składki ZUS, sposobu rozliczania się (skala podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) i wielu innych warunków. Postaramy się w tym artykule skupić na ulgach dla innowacyjnych przedsiębiorców rozwijających swój biznes.

ulga B+R

Czym są ulgi podatkowe?

Ulga podatkowa to w uproszczeniu przewidziane przepisami zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia podstawy opodatkowania lub wysokości podatku do zapłaty. W Polsce istnieje wiele rodzajów ulg podatkowych, w tym ulgi podatkowe dla firm. Przedsiębiorcy, zarówno mali, średni jak i duże korporacje mogą korzystać z różnego typu ulg podatkowych dla nich przeznaczonych. Najpopularniejszymi w ostatnim czasie są wszelkiego rodzaju ulgi związane z innowacjami i nowymi technologiami. Przedsiębiorcy mogą skorzystać np. z ulg takich jak ulga B+R, ulga na prototyp, ulga na robotyzację, czy ulga na ekspansję.

Kryteria korzystania z ulg podatkowych są różne. Mogą one zależeć od dochodu firmy, wprowadzenia konkretnej innowacji lub poniesienia wydatków na poszczególne wydatki kwalifikowane, uprawniających do danej ulgi. Najczęściej wymagają one również posiadania odpowiednich dokumentów, jak np. dowód poniesienia wydatku.

Zasady skorzystania z ulg często są nieskomplikowane, ale nie każdy przedsiębiorca ma świadomość ich istnienia. Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni z jakich ulg możemy skorzystać, warto zapytać specjalistów, którzy pomogą nam w optymalizacji naszych wydatków i podatków.

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) - wspomóż innowacyjność w swojej firmie

Wróćmy do przedsiębiorców. Wśród ulg podatkowych z których mogą skorzystać jest między innymi ulga badawczo-rozwojowa (ulga B+R). Pozwala ona na oszczędności w przypadku, gdy ponosimy wydatki na prace nad nowymi produktami, usługami lub optymalizacją procesów. Co ciekawe, nie musi to być wielka innowacja. Wystarczy, że pracujemy nad rozwiązaniem, które jest innowacyjne dla naszej firmy. Wielkość firmy i wynik prac nie mają znaczenia, a z ulgi można korzystać kilka lat z rzędu. Dlatego warto zainteresować się tematem, ponieważ możemy sami nie zdawać sobie sprawy, że kwalifikujemy się do tej ulgi.

pozyskiwanie funduszy unijnych

Ulga na robotyzację - zautomatyzuj produkcję

Ulga robotyzacyjna to ulga skierowana do firm, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych. Można odliczyć dodatkowe 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację w latach 2022–2026. Z ulgi może skorzystać każdy przedsiębiorca planujący inwestycje w automatyzację produkcji. Wśród kosztów kwalifikowanych do odliczenia są między innymi: zakup lub leasingowanie nowych robotów, oprogramowania, osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu), urządzeń BHP oraz szkolenia dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

Ta ulga może być świetnym rozwiązaniem dla firm produkcyjnych, które chcą zoptymalizować swój proces produkcji i obniżyć jej koszty.

ulga na prototyp

Ulga na ekspansję - zdobywaj nowe rynki

Kolejną ciekawą ulgą dla przedsiębiorców jest ulga na ekspansję, czyli ulga marketingowa. Daje ona możliwość ponownego odliczenia wydatków na promocję do kwoty 1 mln PLN w roku podatkowym. Wśród kosztów, które można odliczyć w ramach ulgi są: uczestnictwo i koszty poniesione na organizację miejsca wystawowego w targach wraz z zakupem biletów lotniczych, zakwaterowania i wyżywienia, działania promocyjno-informacyjne (np. przygotowanie strony www, kampanie w Social Mediach itp.), dostosowanie opakowań do wymagań rynku czy przygotowanie dokumentacji do sprzedaży produktów. Warunkiem skorzystania z ulgi jest wytworzenie własnego produktu, zwiększenie jego sprzedaży lub wprowadzenie go na nowy rynek.

Ulga ta może być bardzo przydatna w przypadku, gdy chcemy pozyskiwać nowych klientów, otwierać się na nowe rynki lub właśnie wypuściliśmy na rynek całkiem nowy produkt.

ulga na robotyzację

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów przy poszukiwaniu ulg podatkowych dla nas?

Posiadając własną firmę często nie zdajemy sobie sprawy z wielu aspektów podatkowych i księgowych, ponieważ nie mamy na to czasu lub nie posiadamy odpowiedniej wiedzy. Dlatego warto skorzystać z pomocy doradców, którzy przeanalizują nasze przedsiębiorstwo i podpowiedzą, jak możemy zaoszczędzić i jednocześnie rozwinąć nasz biznes. 

ulga na ekspansję

Jeśli powierzymy zajmowanie się naszymi finansami i pozyskiwaniem ulg podatkowych specjalistom, możemy zyskać bardzo wiele. Specjaliści pomogą również zdobyć dofinansowanie na inne sposoby, jak np. pozyskiwanie funduszy unijnych. Dlatego jeżeli mamy innowacyjne przedsiębiorstwo, powinniśmy zainteresować się współpracą z firmami zajmującymi się pomocą firmom w tego typu sprawach.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole