Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPoradnik wyborczy LM.pl. Jak głosować w wyborach do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego?

Poradnik wyborczy LM.pl. Jak głosować w wyborach do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Poradnik wyborczy LM.pl. Jak głosować w wyborach do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego?
Wybory

Wybory do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – to czeka już w najbliższą niedzielę mieszkańców i Konina, i powiatu konińskiego. Wyjaśniamy, w jaki sposób wybieramy naszych reprezentantów.

W cyklu trzech artykułów tłumaczymy na czym polegają najbardziej skomplikowane wybory w Polsce – wybory samorządowe. W sobotę omówiliśmy wybory w gminach powiatu konińskiego, a w niedzielę – zasady wyborów do Rady Miasta Konina i na prezydenta Konina. Dziś prezentujemy zasady wyborów do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Wszystkich kandydatów we wszystkich rodzajach wyborów sprawdzić można w tym artykule.

Wybory do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

W Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zasiada 39 radnych. Pięciu z nich to reprezentanci okręgu nr 4, który obejmuje Konin oraz powiaty: kolski, koniński, słupecki i turecki. W jaki sposób ich wybierzemy?

Komitety zgłosiły w okręgu swoich kandydatów – jest ich kilku na liście danego komitetu. W pierwszym kroku po głosowaniu sprawdzane jest, które z komitetów przekroczyły próg 5%. Te, które uzyskały niższy łączny wynik nie są brane pod uwagę przy podziale mandatów.

Następnie do gry wkracza słynna już metoda D’Hondta. Liczbę głosów każdego z komitetów w danym okręgu dzieli się przez kolejne liczby naturalne (1, 2, 3, 4, itd.). Następnie otrzymane wyniki porządkuje się od największego do najmniejszego i wybiera tyle, ile jest mandatów w danym okręgu.

Dla przykładu: załóżmy, że w naszym okręgu próg wyborczy przekroczyły cztery komitety: A, B, C i D. Komitet A dostał 3000 głosów, komitet B – 2500 głosów, komitet C – 2000 głosów, a komitet D – 1000 głosów. Każdy z tych wyników dzielimy przez kolejne liczby naturalne i otrzymujemy takie wyniki:

A: 3000, 1500, 1000, 750, itd.
B: 2500, 1250, 833,3, 625, itd.
C: 2000, 1000, 666,7, 500, itd.
D: 1000, 500, 333,3, 250, itd.

Mamy do podziału pięć mandatów, więc wybieramy pięć największych liczb (w nawiasie nazwa komitetu, do którego przyporządkowana jest liczba): 3000 (A), 2500 (B), 2000 (C), 1500 (A), 1250 (B). W taki sposób otrzymujemy liczbę mandatów, który przypada dla każdego komitetu – dwa mandaty dla komitetu A, dwa mandaty dla B, jeden mandat dla C i zero mandatów dla D (choć ten komitet przekroczył próg wyborczy).

Kto jednak spośród kandydatów komitetów A, B i C otrzyma mandat? To jest już proste. Otrzymują je kandydaci z największą liczbą głosów, czyli dwóch najpopularniejszych kandydatów z listy komitetu A, dwóch najpopularniejszych kandydatów z listy komitetu B i jeden najpopularniejszy kandydat z listy komitetu C. Przy podziale nie ma znaczenia miejsce na liście zajmowane przez kandydatów.

Wybór marszałka województwa

Z Sejmikiem Województwa Wielkopolskiego wyborcy mogą kojarzyć również funkcję marszałka. Nie jest on jednak wybierany, podobnie jak cały zarząd województwa, w wyborach bezpośrednich. Marszałka i zarząd wybierają radni wojewódzcy. Wyborcy mają więc na ten wybór wpływ pośredni – od składu Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zależeć będzie, jaki marszałek zostanie wybrany.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole