Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPosłanka z okręgu będzie ministrem? „Negocjacje wciąż trwają”

Posłanka z okręgu będzie ministrem? „Negocjacje wciąż trwają”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Posłanka z okręgu będzie ministrem? „Negocjacje wciąż trwają”
Polityka

Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050 z okręgu konińsko-gnieźnieńskiego, może zostać szefową Ministerstwa Klimatu i Środowiska – informuje Gazeta Wyborcza. – Negocjacje pomiędzy partiami koalicyjnymi wciąż trwają – odpowiada sama zainteresowana.

Paulina Hennig-Kloska jest posłanką z okręgu konińsko-gnieźnieńskiego od dwóch kadencji. W 2015 reprezentowała Nowoczesną Ryszarda Petru, a cztery lata później, wraz z całą partią, weszła w skład Koalicji Obywatelskiej. W 2021 r. przeniosła się z Nowoczesnej do Polski 2050 Szymona Hołowni. W październiku po raz trzeci wywalczyła mandat poselski, kandydując z pierwszego miejsca Trzeciej Drogi (wspólnej listy Polski 2050 i PSL). Uzyskała ponad 30 tys. głosów, co było trzecim wynikiem wśród wszystkich startujących.

Gazeta Wyborcza informuje, że Paulina Hennig-Kloska w nowym rządzie może zostać szefową Ministerstwa Klimatu i Środowiska. – Jeden z ważnych polityków PSL powiedział nam w środę wieczorem, że co prawda rozmowy liderów opozycji jeszcze trwają, ale szanse Hennig-Kloski na tekę ministry klimatu ocenia na "powyżej 50 proc." – cytuje polityka Gazeta Wyborcza.

Szanse pochodzącej z Gniezna posłanki są o tyle spore, że jest jedną z niewielu posłanek Polski 2050 ze sporym doświadczeniem parlamentarnym. Partia Szymona Hołowni wprowadziła do Sejmu bowiem sporo nowych twarzy, ale kandydatów do objęcia ministerstw szukać będzie raczej wśród osób, które nie są debiutantami. Hennig-Kloska w samych strukturach też ma mocną pozycję – jest wiceprzewodniczącą Polski 2050.

Same zagadnienia klimatu i środowiska też nie są jej dalekie. W poprzedniej kadencji zasiadała w komisji energii, klimatu i aktywów państwowych, była także przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Pojezierzy Wielkopolskich.

Negocjacje pomiędzy partiami koalicyjnymi wciąż trwają. Decyzje personalne podejmą liderzy – powiedziała Wyborczej sama zainteresowana.

W ostatnich roku członkiem Rady Ministrów, ale bez ministerstwa, był Zbigniew Hoffmann, jednocześnie poseł z okręgu konińsko-gnieźnieńskiego. Funkcję wiceministra rolnictwa od 2020 r. piastował Ryszard Bartosik, również poseł z okręgu nr 37. Od 2022 r. ministrem rozwoju i technologii jest natomiast pochodzący z Turku (choć obecnie związany z Łodzią) Waldemar Buda.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole