Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPosłowie z Konina o CPK i kolei. „Najdroższa łąka świata”

Posłowie z Konina o CPK i kolei. „Najdroższa łąka świata”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Posłowie z Konina o CPK i kolei. „Najdroższa łąka świata”
Sejm

Dwóch posłów z okręgu konińsko-gnieźnieńskiego, Tomasz Nowak (KO) i Tadeusz Tomaszewski (Lewica), zabrało w czwartek głos podczas debaty o Centralnym Porcie Komunikacyjnym i budowie kolei.

W czwartek w Sejmie odbyła się debata na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK, zapowiedział wykonanie audytu tej inwestycji. Stwierdził również, że zapowiedziane przez poprzednią władzę terminy są niemożliwe do dotrzymania. Przedstawiciele poprzedniego rządu ocenili to jako zapowiedź hamowania, a może nawet rezygnacji z inwestycji.

Głos w tej sprawie zabrali również parlamentarzyści z okręgu konińsko-gnieźnieńskiego. – Jest to rzeczywiście najdroższa łąka świata – stwierdził poseł Tomasz Nowak (Koalicja Obywatelska). Skrytykował wydanie dużych pieniędzy zanim lotnisko zostało wybudowane.

Porównał również tę inwestycję do planowanej w regionie budowy kolei Konin – Turek. – Zrobiliście to samo, co zrobiliście z CPK – ocenił. Wskazał na brak konsultacji z prawdziwego zdarzenia i zaapelował do ministra o reakcję. – Nie możemy się zgodzić, żeby rozjechały nam te szprychy nasze domy.

Zaproponował również, by program Kolej+ rozszerzyć o komponent autobusowy, tak by był on komplementarny lub zastępował w określonych przypadkach inwestycje kolejowe.

Działania ws. CPK skrytykował również poseł Lewicy Tadeusz Tomaszewski. – Polska racja stanu nie może być w sprzeczności z prawem obywateli do ochrony własnej własności i szczęścia rodzinnego.

Podobnie, jak Tomasz Nowak, wskazał na brak konsultacji w przypadku linii kolejowej Konin – Turek. – Ludzie są oburzeni, samorządowcy już w większości stoją po stronie obywateli – stwierdził. Jednocześnie jednak dodał, że budowa tych linii jest szansą dla społeczności lokalnych. Zapytał więc ministra o planowaną ocenę budowy kolei. – Czy jest szansa, że część z nich, mimo negatywnej oceny, byłaby kontynuowana.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole