Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPotrójne uroczystości Dnia Żołnierzy Wyklętych. Każdy organizuje swoje

Potrójne uroczystości Dnia Żołnierzy Wyklętych. Każdy organizuje swoje

Dodano: , Żródło: LM.pl
Potrójne uroczystości Dnia Żołnierzy Wyklętych. Każdy organizuje swoje
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dwa kluby Gazety Polskiej i Ruch Narodowy organizują obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Każdy jednak oddzielnie.

Jako pierwsi na godz. 17.00 zaprosili radni PiS i Klub Gazety Polskiej im. M. L. Kaczyńskich. Uroczystości odbędą się pod pomnikiem żołnierzy batalionu „Pociąg” przy ul. Błaszaka w Koninie. W planie jest przedstawienie rysu historycznego, modlitwa i złożenie wiązanek oraz zniczy.

Na godz. 18.00 zaplanowana jest natomiast msza święta w kościele św. Wojciecha w Koninie. Na uroczystości w tym miejscu zaprosiła powiatowa radna PiS Zofia Itman oraz Klub Gazety Polskiej im. rtm. W. Pileckiego.

W końcu swoje obchody organizuje też Ruch Narodowy. Uroczystości odbędą się przy ul. Wodnej 7 – w miejscu byłego więzienia, w którym zamordowani zostali żołnierze „Zielonego Trójkąta”. Rozpoczną się o godz. 20.00.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest polskim świętem państwowym ustanowionym w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli przeciwko sowietyzacji Polski i reżimowi komunistycznemu po II wojnie światowej. Dzień ten został wybrany na pamiątkę rozstrzelania przez komunistyczne władze Polski pierwszego po wojnie lidera antykomunistycznego podziemia, rotmistrza Witolda Pileckiego, 1 marca 1948 roku.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole