Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPotrzebują naszej pomocy! Międzynarodowy Dzień Wróbla

Potrzebują naszej pomocy! Międzynarodowy Dzień Wróbla

Dodano:
Potrzebują naszej pomocy! Międzynarodowy Dzień Wróbla

Wróble były kiedyś powszechne w Polsce i Europie, stanowiły element naszego krajobrazu, ale w ciągu ostatnich dwóch dekad ich populacja dramatycznie spadła. Szacuje się, że tylko w naszym kraju, w tym czasie wyginęło 1,5 mln wróbli. Wszystko przez człowieka.

Jak informuje serwis swiatrolnika.info od lat 80-tych liczba tych uroczych stworzeń w Polsce zmniejszyła się prawie trzykrotnie. Wróble wymierają, ponieważ przez stosowanie oprysków ubywa owadów, tym samym ptaki tracą pożywienie.  Swoje zrobiła też termomodernizacja budynków i powszechna w miastach betonoza.  W taki sposób skutecznie zabieramy wróblom miejsca lęgowe i jeszcze bardziej utrudniamy zdobywanie pożywienia. Dochodzą do tego zanieczyszczenia. Ze względu na duże stężenie dwutlenku azotu zmniejsza się masa ciała u piskląt. W związku z tym spada ich przeżywalność.

Takich zagrożeń jest znacznie więcej.  Polscy naukowcy wyliczyli, że rocznie w wyniku kolizji ze szklanymi wiatami przystanków i ekranów akustycznych może ginąć ok. miliona ptaków.Do zagłady wróbli przyczyniają się również… koty. Badacze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oszacowali, że popularne futrzaki mają na sumieniu 135,7 mln ptaków w skali roku. Na koci pogrom narażone są przede wszystkim te żyjące blisko ludzi - skowronki, szpaki czy właśnie wróble.

Istnieje ryzyko, że tak popularne i często widywane kiedyś stworzenia już niedługo zupełnie znikną z naszego środowiska. Międzynarodowy Dzień Wróbla to coroczne święto obchodzone 20 marca, które ma na celu zwrócenie uwagi na to zagrożenie.  

Aby pomóc przetrwać naszym szarym przyjaciołom możemy np. umieszczać w ogrodach karmniki dla ptaków, stosować naturalne metody ochrony roślin, które nie niszczą populacji owadów, czy starać się utrzymywać w okolicy jak najwięcej terenów zielonych, po to, aby miały dostęp do pożywienia i miejsc lęgowych. Dla wszystkich ptakolubów mamy wierszyk K.I. Gałczyńskiego: 

Wró­be­lek jest mała pta­szy­na, wró­be­lek istot­ka nie­wiel­ka,

on brzyd­ką sto­no­gę po­chła­nia, lecz nikt nie po­pie­ra wró­bel­ka.

Więc wo­łam: Czyż nikt nie pa­mię­ta, że wró­be­lek jest druh nasz szcze­ry?!

Ko­chaj­cie wró­bel­ka dziew­czę­ta. Ko­chaj­cie do ja­snej cho­le­ry!

Zachęcamy także do obejrzenia zdjęć znanego fotografa przyrody z Turku Karola Fornalczyka. A na nich wróbelki miejskie i wróble polne.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole