Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPowalczą o wyjazd do USA

Powalczą o wyjazd do USA

Dodano: , Żródło: LM.pl
Powalczą o wyjazd do USA
Trzy uczennice I Liceum w Koninie znalazły się w ogólnopolskim finale Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory. Nastolatki mają teraz szansę wyjechać do Stanów Zjednoczonych.

Trzy uczennice I Liceum w Koninie znalazły się w ogólnopolskim finale Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory. Nastolatki mają teraz szansę wyjechać do Stanów Zjednoczonych.

I Liceum jako jedyna konińska szkoła wzięło udział w konkursie popularyzującym młodych naukowców E(x)plory. Spośród 150 zgłoszonych projektów naukowych, wybrano 90. Z tego aż 14 to prace licealistów z Konina.

Do finału, który odbędzie się w kwietniu i może stać się przepustką do międzynarodowej kariery naukowej, zakwalifikowały się trzy uczennice I Liceum. Każda z nich przygotowała pracę badawczą z zakresu biologii. - Zajmowałam się „Strategią żerowania wrony siwej na terenie Konina”. Kiedyś uczestniczyłam w wykładzie ornitologicznym w UAM w Poznaniu i potem chodząc po mieście zaczęłam obserwować ptaki. Okazało się, że największą liczebnością wykazuje się wrona siwa - mówi Klaudia Pirańska. - Badania prowadziłam przez trzy miesiące. Obserwowałam wrony przez lornetkę i aparat fotograficzny dwa razy w tygodniu od godz. 12 do 15. Zwracałam uwagę na liczebność, sposób zdobywania pokarmu i zachowanie się ptaków w obecności ludzi.

Komisja konkursowa doceniła również pracę Magdy Winkiel, która zajęła się preferencjami pokarmowymi wstężyków gajowych. Do napisania pracy naukowej o ślimakach skłoniły ją obserwacje własnego ogródka. - Zastanawiałam się co wpływa na zwiększenie ich liczebności. Stwierdziłam, że to może mieć związek z pokarmem i postanowiłam zbadać co lubią. Okazało się, że ślimaki preferują warzywa, a zwłaszcza marchew – mówi Magda Winkiel.

Zupełnie innym tematem zajęła się natomiast Magdalena Wojtenko, która badała rośliny trujące w okolicach Konina. - To praca inwentaryzacyjna, która pokazuje jakie gatunki roślin trujących możemy spotkać. Jest ich tu sporo i chcę organizować jak najwięcej akcji zapobiegawczych jeśli chodzi o zatrucia – mówi Magdalena Wojtenko.

Dzięki ich naukowym sukcesom, I Liceum otrzymało już certyfikat szkoły E(x)plory. Teraz, licealistki przygotowują się do ścisłego finału. Jeśli uda im się zająć któreś z trzech pierwszych miejsc, wyjadą na światowe targi projektów uczniowskich Intel ISEF w USA. Tam, powalczą o wysoką nagrodę finansową.

 

Powalczą o wyjazd do USA
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole