Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPtasia grypa w Koninie. Apel o ostrożność dla mieszkańców osiedli Gosławice i Gaj

Ptasia grypa w Koninie. Apel o ostrożność dla mieszkańców osiedli Gosławice i Gaj

Dodano: , Żródło: LM.pl
Ptasia grypa w Koninie. Apel o ostrożność dla mieszkańców osiedli Gosławice i Gaj
uwaga!

Jezioro Pątnowskie, Gosławskie, a także osiedla Gosławice i Gaj. To kolejne obszary, które zostały włączone do strefy objętej zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI).

Martwe łabędzie, znalezione niedawno nad jeziorami Pątnowskim i Gosławskim, były chore. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Koninie poinformował, że na osiedlu Gosławice stwierdzono kolejne ognisko grypy ptaków H5N1. W związku z tym dotychczas obowiązującą strefę objętą zakażeniem, która została wyznaczona w Niesłuszu i Międzylesiu rozszerzono o Gosławice, Gaj i tamtejsze jeziora.

– Powiatowy Lekarz Weterynarii w Koninie apeluje do mieszkańców oraz osób tymczasowo przebywających w strefie objętej zakażeniem o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie nakazów i zakazów wymienionych w wydanych rozporządzeniu – informuje Roman Krej.

Przede wszystkim chodzi o zgłaszanie miejsc, w których przebywają zwierzęta z gatunku wrażliwych na wysoce zjadliwą grypę ptaków oraz powiadamiania Powiatowego Lekarza Weterynarii lub prezydenta Konina o każdym przypadku stwierdzenia znacznej liczby padnięć drobiu lub dzikich ptaków.

Ponadto, grypę H5N1 stwierdzono w 9 na 11 próbek pobranych od kotów z Poznania, Trójmiasta i Lublina. Główny Lekarz Weterynarii informuje, że trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów.

– Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew – czytamy na stronie Głównego Lekarza Weterynarii. - Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu. Na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń.

Zapobieganie możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinno polegać na utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, czy taras powinno być poprzedzone umyciem podłogi. Ponadto należy zapobiegać kontaktom kotów z dzikimi zwierzętami, a także z obuwiem, które jest używane poza domem. Należy karmić czworonogi wyłącznie karmą pochodzącą ze znanych źródeł i myć ręce po kontakcie ze zwierzętami.

 

fot. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koninie

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole