Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRektorzy prywatnych uczelni zatrzymani za korupcję. Szczegóły śledztwa

Rektorzy prywatnych uczelni zatrzymani za korupcję. Szczegóły śledztwa

Dodano:
Rektorzy prywatnych uczelni zatrzymani za korupcję. Szczegóły śledztwa
CBA

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali rektorów uczelni prywatnych w Koninie i Szczecinie oraz byłego rektora częstochowskiej Akademii Polonijnej.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie prowadzą wielowątkowe śledztwo w sprawie m.in. działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie, w zamian za przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych, wystawiali dokumenty, związane z ukończeniem studiów oraz dyplomami MBA, uprawniające do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Działania nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Zatrzymani rektorzy prywatnych uczelni

6 czerwca 2024 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie, na terenie województwa zachodniopomorskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego, zatrzymali trzech mężczyzn związanych ze środowiskiem akademickim niepublicznych uczelni wyższych. To: Andrzej K., były rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, Waldemar U. rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie oraz Marek W. rektor Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie.

- Z materiału dowodowego wynika, że osoby te, działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, udzieliły korzyści majątkowej osobie reprezentującej Polską Komisję Akredytacyjną w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznej. Celem przestępczego działania było bezprawne wywieranie wpływu na decyzje dotyczące uczelni wyższych, którymi zarządzali zatrzymani rektorzy. W sprawie przewijają się wątki związane z kontrolami i wnioskami rozpatrywanymi przez Polską Komisję Akredytacyjną wobec tych uczelni wyższych – czytamy na stronie CBA.

Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych, ich gabinety na uczelniach w Koninie oraz Szczecinie. Zabezpieczyli elektroniczne nośniki danych oraz dokumentację o znaczeniu dowodowym.

Zastosowane środki zapobiegawcze

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie przedstawiono im zarzuty przekupstwa (art. 229 §1 i §4 k.k ) oraz płatnej protekcji czynnej (art. 230a § 1 k.k).

- Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł oraz dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z w sposób bezpośredni lub pośredni z określonymi osobami.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd uwzględnił wniosek wobec byłego rektora i zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na okres dwóch miesięcy.

Wobec drugiego z podejrzanych, który przed Sądem zmienił uprzednio prezentowane stanowisko procesowe, Sąd zdecydował o zastosowaniu środków zapobiegawczych o charakterze nieizolacyjnym w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. zł - czytamy w komunikacie. 

Sprawa jest rozwojowa

- To trzecia realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Rzeszowie w wątku dotyczącym handlu dyplomami niepublicznej uczelni wyższej Collegium Humanum. W sprawie zebrano obszerny materiał dowodowy. Planowane są kolejne realizacje – informuje Zespół Prasowy CBA.

Źródło: CBA 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole