Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRok 1974: Kiedy Konin stał się wizytówką trzydziestolecia PRL

Rok 1974: Kiedy Konin stał się wizytówką trzydziestolecia PRL

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano:
Rok 1974: Kiedy Konin stał się wizytówką trzydziestolecia PRL

W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych w Koninie otwarto nowy szpital, dom kultury, halę sportową z basenem, stadion sportowy, dziesięciopiętrowy hotel, wielkie centrum handlowe i zakończono kilka innych inwestycji, a dużą część obiektów z tej listy otwarła swoje podwoje w 1974 r., roku trzydziestolecia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Tak naprawdę przemiana robotniczego osiedla we wzorowe socjalistyczne miasto zaczęła się już w połowie lat sześćdziesiątych, kiedy ruszyła budowa piątego osiedla i nowej siedziby Powiatowego Domu Kultury (dzisiaj KDK). W 1967 r. kopalnia rozpoczęła budowę Pałacu Sportu (więcej w artykule „Pałac Sportu w Koninie”), który dzisiaj nosi dużo skromniejszą nazwę hali sportowej „Rondo”, a wkrótce również nowego szpitala. W 1969 r. otwarto przy Alejach 1 Maja Supersam. Wprawdzie nie był to pierwszy sklep samoobsługowy w Koninie, bo wcześniej z koszykami robiło się już zakupy w spożywczym obok kwiaciarni Tulipan, albo w Barbórce (na zdjęciu obok), stojącej na rogu Alei i Dworcowej, ale cały ten pawilon był czymś w rodzaju dzisiejszej galerii handlowej z barem mlecznym, apteką, sklepem cukierniczym, Domem Dziecka i pralnią chemiczną.

Wyrzucili sąd

W połowie 1970 budowlańcy wkroczyli na plac tuż obok opisanych wcześniej pawilonów z Supersamem - gdzie do tej pory rozkładały się wesołe miasteczka – i ruszyła budowa hotelu „Konin” (na zdjęciu niżej). Kilka miesięcy później otwarto uroczyście nowy dom kultury, dokąd najbardziej ciągnął nas – wówczas dziewięcioletnich – stół z grą w piłkarzyki, ustawiony w korytarzu na piętrze po prawej stronie. Bo na filmy o Godzilli i Winnetou czy „Szerokość geograficzną zero” nadal jeździliśmy do Górnika w starym Koninie, choć przerażający „Dom wampirów” oglądałem już chyba w kinie Centrum.

A w pobliżu nowego kina wyrósł kolejny gmach, do którego na początku 1971 r. wprowadził się Sąd Po­wiatowy w Koninie, urzędujący dotąd w budynku po najstarszym konińskim szpitalu przy ulicy Kolskiej, gdzie mieści się dzisiaj Zespół Szkół Hutniczych. Ale pracownicy sądu długo się tą nową siedzibą nie nacieszyli, bo kiedy pięć lat później utworzono województwo konińskie, Sąd Powiatowy został stamtąd wyrzucony, a jego miejsce zajął Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Koninie.

strona 1 z 3
strona 1/3
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole