Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRusza budowa ciepłowni geotermalnej w Turku. Umowa podpisana

Rusza budowa ciepłowni geotermalnej w Turku. Umowa podpisana

Dodano: , Żródło: LM.pl
Rusza budowa ciepłowni geotermalnej w Turku. Umowa podpisana
Geotermia

W przyszłym tygodniu ma ruszyć budowa ciepłowni geotermalnej w Turku. W piątek PGKiM i wykonawca inwestycji podpisali umowę.

Budowa ciepłowni geotermalnej i wykonanie odwiertu GT-2 kosztować będzie ponad 73,6 mln zł. Niemal całość kosztów pokrywa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w postaci bezzwrotnej dotacji i pożyczki.

Jeżeli mamy przejść przez proces transformacji energetycznej to nie da się ukryć, że państwo jest tym podmiotem, który musi podawać samorządom rękę, bo często inwestycje, które należy podjąć, wykraczają poza możliwości podmiotów – powiedziała podczas podpisania umowy minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Prace mogą ruszyć już w przyszłym tygodniu i potrwają do końca 2025 roku. Wykonawcą jest konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów S.A. oraz Energy Solutions Sp. z o.o.

Odkryte w mieście wody geotermalne mają temperaturę ok. 78 stopni. Zaspokoją one ok. 40 proc. zapotrzebowania miasta na ciepło. Zredukowanie emisji dwutlenku węgla przełoży się na mniejsze koszty dla mieszkańców. – 60 procent kosztów stanowią opłaty emisyjne – tłumaczył prezes PGKiM w Turku Michał Wypiór.

W planach spółka ma również wykonanie otworu GT-3, a w przyszłości również wykorzystanie wód do celów rekreacyjnych i leczniczych.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole