Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSala koncertowa dla stulatki. Mogliby zagrać dla Jamesa Bonda

Sala koncertowa dla stulatki. Mogliby zagrać dla Jamesa Bonda

Dodano:
Sala koncertowa dla stulatki. Mogliby zagrać dla Jamesa Bonda
Jubileusz

Sompoleńska Orkiestra Dęta obchodziła urodziny. Na galę do KDK przybyło wielu gości z prezentami. Najcenniejsze to buława dla dyrygenta Macieja Gwoździa od burmistrza i obiecana sala koncertowa od polityków.  

- Za tydzień ogłaszam przetarg - ogłosił Roman Bednarek, gospodarz miasta i gminy Sompolno. - Bo ta orkiestra była, jest i będzie ambasadorem Sompolna na różnych arenach. Od wielu lat obserwuję rozwój i jestem pełen podziwu dla ich pracy. Jako sąsiad GOK-u, wielokrotnie słyszałem, jak intensywnie ćwiczyli. Łączy pokolenia i rodziny. Jestem dumny z tego, że mogę pochwalić się taką orkiestrą.  

Sompoleńska Orkiestra Dęta - jedna z najstarszych w powiecie konińskim. Początki sięgają 1922 roku, kiedy to miejscowy organista Konstanty Trepiak, zainicjował powstanie zespołu przy Ochotniczej Straży Pożarnej, zostając jej pierwszym kapelmistrzem. Kolejnym dyrygentem został Błażej Brzycki, a od 1936 Józef Weidman. Od 1937 roku, aż do wybuchu wojny, orkiestrą dyrygował Czesław Wójko. Przeżywała swój rozkwit. Wojna wstrzymała rozwój. Po wojnie kapelmistrzem został druh Janusz Śniegowski do 2005.  

- W 1922, zaledwie cztery lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w małej miejscowości powstaje orkiestra - powiedział Bartosz Bartosik, prezes orkiestry, wspominając swoje trzydzieście lat, ludzi i minione czasy. - Nie było wtedy domów, ośrodków kultury, szkół muzycznych. 

Ważnym wydarzeniem było przejęcie orkiestry przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w 2001 roku oraz zmiana nazwy na Sompoleńską Orkiestrę Dętą. W 2005 kapelmistrzem został Zbigniew Słodkiewicz, po pięciu latach jego następcą Mateusz Osowski, a w 2013 trębacz Maciej Gwóźdź, absolwent  Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pracuje jako pierwszy trębacza Orkiestry Teatru Wielkiego i nauczyciel klasy trąbki w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu.

W latach 2013 – 2022 orkiestra powiększyła repertuar i skład osobowy. Liczy około 45 osób. W 2015 roku z inicjatywy kapelmistrza Macieja Gwoździa oraz prezesa orkiestry Bartosza Bartosika przy orkiestrze został utworzony zespół mażoretek pod kierownictwem Michaliny Janickiej, który reprezentuje Sompolno w kraju i za granicą. Od 2013 do wystąpiła około 150 razy. 10 czerwca 2022 roku w Kopalni Soli w Kłodawie odbył się koncert inaugurujący obchody stulecia orkiestry. Muzycy wraz z mażoretkami wystąpili 600 metrów pod ziemią.  

Orkiestra organizuje koncerty świąteczno - karnawałowe. W 2014 roku nagrała pierwszą płytę “Everest”, w 2019 roku wydała DVD z koncertem muzyki filmowej. Najnowsza płyta ma tytuł “I Feel Good” i od tego utworu zaczęła się gala z okazji stulecia. Na scenie Konińskiego Domu Kultury orkiestra pokazała swój kunszt i umiejętności. Z humorem imprezę poprowadził Robert Żurański. A sala pękała w szwach. Wykonanie ścieżki dźwiękowej do Jamesa Bonda zachwyciło publiczność. 

Do podniesienia temperatury przyczynili się jeszcze Bracia Golec, którzy zachęcali do wspólnego śpiewania znanych kawałków. Nie szczędzili przy tym słów uznania dla orkiestry, gdyż sami od pokoleń grywali w takich składach. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole