Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSejm głosował nad finansowaniem in vitro. Posłowie PiS podzieleni

Sejm głosował nad finansowaniem in vitro. Posłowie PiS podzieleni

Dodano: , Żródło: LM.pl
Sejm głosował nad finansowaniem in vitro. Posłowie PiS podzieleni
Sejm

304 posłów głosowało przeciw odrzuceniu projektu ustawy o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa. Podzieleni byli politycy PiS, w tym reprezentanci okręgu konińsko-gnieźnieńskiego.

Sejm obywatelskim projektem dot. finansowania in vitro zajął się już tydzień temu. Wtedy oświadczenia w tej sprawie wygłaszali reprezentanci klubów i kół parlamentarnych, odbyła się również dyskusja. W jej trakcie wniosek o odrzucenie już w tym momencie projektu złożyła Konfederacja. Głosowanie ws. tego wniosku odbyło się we wtorek.

Większość posłów, 304, była przeciw temu odrzuceniu. W taki sposób głosowali też reprezentanci okręgu konińsko-gnieźnieńskiego: Tomasz Nowak (KO), Michał Kołodziejczak (KO), Michał Pyrzyk (PSL-Trzecia Droga), Paulina Hennig-Kloska (Polska2050-Trzecia Droga) i Tadeusz Tomaszewski (Lewica).

Podzieleni byli posłowie PiS. 76 było za, 56 przeciw, 43 wstrzymało się od głosu, a 16 nie uczestniczyło w głosowaniu. Przeciw dalszym pracom nad ustawą głosowali Zbigniew Hoffmann i Witold Czarnecki, wstrzymał się od głosu Ryszard Bartosik, a w głosowaniu nie wziął udziału Zbigniew Dolata.

Łącznie za odrzuceniem projektu uchwały zagłosowało 94 posłów, przeciw 304, wstrzymało się 43, a nie głosowało 19. Nie oznacza to, że uchwała została już przyjęta, tylko że będzie dalej procedowana. Projektem zajmie się teraz Komisja Zdrowia. Zakłada on opracowanie, wdrożenie, zrealizowanie i sfinansowanie programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmującej procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Corocznie z budżetu miałoby być przeznaczane na realizację programu nie mniej niż 500 mln zł.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole