Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSesja bez dyskusji. Radni „klepnęli” prezydenckie propozycje

Sesja bez dyskusji. Radni „klepnęli” prezydenckie propozycje

Dodano: , Żródło: LM.pl
Sesja bez dyskusji. Radni „klepnęli” prezydenckie propozycje
rada miasta konina

Konińscy radni przyjęli wszystkie zaproponowane przez prezydenta uchwały, w tym te dotyczące podwyżki opłat za pobyt dziecka w żłobku oraz przebudowy ul. Jana Pawła II.

Po dyskusjach na komisjach poprzedzających posiedzenie Rady Miasta Konina, podczas dzisiejszej sesji nie było pytań i wątpliwości. Radni jednogłośnie przyjęli uchwały dotyczące pomocy społecznej, czyli projekt związany z opieką wytchnieniową, dożywianiem w szkole i w domu oraz „Korpusem Wsparcia Seniorów”. Przy 21 głosach „za” i jednym wstrzymującym się (Krystian Majewski – od red.) przyjęto również nowe stawki opłat za pobyt oraz wyżywienie dzieci w miejskim żłobku. Oznacza to, że opłata wzrośnie do 558 zł. Kwota ta może być mniejsza, jeżeli rodzice korzystają z rządowego dofinansowania do żłobka, które wynosi maksymalnie 400 zł. Wyżywienie po przyjętych dzisiaj zmianach kosztować będzie maksymalnie 8,50 zł, a 15 zł wynosić będzie opłata za każdą rozpoczętą godzinę powyżej dziesięciu godzin przebywania dziecka w placówce.

– Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. Pojawił się postulat zwiększenia liczby miejsc w konińskich żłobkach. Ta potrzeba istnieje i myślę, że jest szansa odpowiedzieć na to zapotrzebowanie – powiedział odczytując protokół komisji spraw społecznych, jej przewodniczący Zenon Chojnacki.

Radni jednogłośnie przyjęli do realizacji inwestycję, na którą miasto otrzymało 19 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład. I ten fakt postanowiła w swoim wystąpieniu podczas sesji, zaakcentować radna PiS – Katarzyna Jaworska.

– Bardzo się cieszę, że po tylu latach oczekiwania przebudowa będzie realizowana. To bardzo ważna inwestycja. Ulica Jana Pawła II jest drogą wylotową z Konina, o bardzo dużym natężeniu ruchu. Ta inwestycja jest w 95 procentach dofinansowana z budżetu państwa i jest drugim, które trafia do konińskiego samorządu. Mam nadzieję, że procedura przetargowa pójdzie sprawnie i uda się szybko wyłonić rzetelnego wykonawcę tej inwestycji – mówiła radna Jaworska.

Na przebudowę ul. Jana Pawła II od skrzyżowania (ronda św. Wojciecha) z ul. Ks. J. Popiełuszki do mostu nad kanałem Warta – Gopło gotowa jest dokumentacja i pozwolenie na budowę. Prace mają dotyczyć wykonania nowej nawierzchni, zjazdów oraz ciągów pieszych i rowerowych, a także budowy chodnika i wykonania oświetlenia.

Pytania i problemy radni zaprezentowali dopiero w punkcie „wnioski i zapytania”. Radny Jakub Eltman wskazał na niedoskonałości systemu związane z wyrobieniem Konińskiej Karty Mieszkańca.

– Wniosek składałem 3 stycznia i ciągle mam status: karta gotowa do produkcji. Przekroczyliśmy termin 14 dni, który jest określony w regulaminie – mówił Jakub Eltman.

– Chciałbym, żeby to była jednostkowa sytuacja. Zweryfikujemy to. Nie powinno być tak, że interesant jest wprowadzany w błąd – odpowiedział prezydent Piotr Korytkowski. -  Mamy natłok wniosków. Zostało ich złożonych 3800. Chcę podziękować tym, którzy są zaangażowani w proces wydawania kart. Za niedogodność przepraszam – dodał.

Jeszcze podczas sesji radny dowiedział się, że jego Konińska Karta Mieszkańca jest gotowa do odbioru. Kolejną listę problemów zgłosił natomiast radny Tomasz Andrzej Nowak. Jednym z nich był brak oznakowania wiaduktu Paderewskiego – Przemysłowa – Wyzwolenia.

– Wiadukt Przemysła II. Taką nazwę otrzymał on w październiku 2021 roku, a nigdzie nie ma tablicy. Co z tym królem, który dał Koninowi prawa miejskie? Po wielkich bojach został on patronem tego najnowszego wiaduktu, ale nie ma swojej nazwy. Wnioskuję o oznakowanie, bo to jest wstyd, że osoba najważniejsza w historii miasta nie mogła się tabliczki doczekać – mówił Tomasz Andrzej Nowak.

Prezydent Korytkowski w odpowiedzi poinformował, że wszystkie tabliczki mówiące o nazwach ulic są systematycznie ustawiane i wymieniane. Zalecił w związku z tym radnemu cierpliwość.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole