Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSkończyła się recytatorska jesień. Czekamy na poetycką wiosnę

Skończyła się recytatorska jesień. Czekamy na poetycką wiosnę

Dodano:
Skończyła się recytatorska jesień. Czekamy na poetycką wiosnę
Kultura

Alicja Płachcińska z SP 8, Iga Nowicka – również z „ósemki” i Liwia Kasprzak z II LO w Koninie reprezentująca MDK, zostali Recytatorami Jesieni 2022.

W Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie odbyła się druga część 41.Jesiennych Spotkań Recytatorów. Najpierw była poezja, tym razem recytowano prozę. Fragmenty tekstów były najczęściej dobrze dobrane do wieku i umiejętności wykonawców. Sięgano po utwory o ugruntowanej wartości literackiej. Czasami zawodziła dramaturgiczna kompozycja wybranego fragmentu. Nie wszyscy dobrze radzili sobie z dykcją i artykulacją. Jednakże poziom konkursu sprawił, że słuchanie recytatorskich prezentacji było dla widzów artystyczną ucztą.

W kategorii klas 4-6 na drugim miejscu (pierwszego nie przyznano) znalazł się Mateusz Kasprzak ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Koninie reprezentujący Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie. Mateusz tekstem Grzegorza Kasdepke zastanawiał się jak to byłoby być dziewczynką. Miejsce trzecie przypadło Alicji Płachcińskiej ze SP 8 i Magdalenie Szymańskiej ze SP 7. Miejsce czwarte zdobyła Michalina Krucka z „siódemki”, zaś piąte jej szkolna koleżanka - Victoria Sawa. Na szóstym miejscu znalazł się Antoni Błaszczyk z SP 8.

W kategorii klas 7-8 również nie przyznano miejsca pierwszego. Druga w tej kategorii była Iga Nowicka ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Koninie. Iga zaprezentowała się fragmentem książki Barbary Kosmowskiej „Sezon na zielone kasztany”. Przyznano również miejsce szóste – Adriannie Szczęsnej z SP 1. W tej kategorii wystąpiło, niestety, najmniej uczestników.

Wysoki poziom prezentowali recytatorzy występujący w kategorii szkół ponadpodstawowych. Bezsprzecznie najlepszą okazała się Liwia Kasprzak z II LO w Koninie, która reprezentowała Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie. Liwia zaprezentowała fragmenty książki Sylwii Chutnik „Cwaniary”. Na miejscu drugim znalazła się równie znakomita Oliwia Stanisławska z II LO w Koninie. Miejsce trzecie przypadło Maciejowi Rogali z MDK w Koninie. Czwarta była Zuzanna Janicka z III LO, a piąty Jan Świątek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego. Miejsce szóste zdobyła Zofia Horowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kleczewie.

Podczas konkursu dokonano również podsumowania prezentacji poetyckich (20 października) i prozatorskich (25 listopada). Recytatorem Jesieni 2022 w kategorii klas 4-6 została Alicja Płachcińska (SP8). Wyróżniono również: Mateusza Kasprzaka (SP6/MDK), Antoniego Błaszczyka (SP8), Michalinę Krucką (SP7), Joannę Kowalską (SP7) i Magdalenę Szymańską (SP7). W najmniej licznym przedziale klas 7-8 Recytatorką Jesieni 2022 została Iga Nowicka (SP8). Wśród szkół ponadpodstawowych tytuł Recytatora Jesieni 2022 zdobyła Liwia Kasprzak (II LO/MDK). Ponadto wyróżniono: Macieja Rogalę (II LO/MDK), Oliwię Stanisławską (II LO), Zuzannę Janicką (III LO) i Jana Świątka (ZS CKU).

I tak skończyła się recytatorska jesień. Zimą -praca nad nowymi tekstami by wczesną wiosną przystąpić do kolejnych konkursów.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole