Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wyścig o prezydenturę w Koninie. Korytkowski i Popkowski idą dalej

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSłoń leśny w roli głównej. Tak się świętuje 40-lecie konińskiego Gosława

Słoń leśny w roli głównej. Tak się świętuje 40-lecie konińskiego Gosława

Dodano:
Słoń leśny w roli głównej. Tak się świętuje 40-lecie konińskiego Gosława
Muzeum

Trwa świętowanie 40-lecia pojawienia się słonia leśnego Gosława w Muzeum Okręgowym w Koninie.

To właśnie dzisiaj (24 lutego) mija dokładnie 40 lat (1984 rok) od znalezienia szczątków słonia leśnego na odkrywce "Jóźwin" KWB "Konin". I rozpoczyna się cykl wydarzeń pod wspólną nazwą "40 OdSłoń Gosława".

Gatunek ten występował 132–115 tys. lat temu. Znalezione kości pochodzą właśnie z tego okresu i zostały odkryte 13 metrów pod powierzchnią gruntu podczas zdejmowania nadkładu. Na początku myślano że natrafiono na szkielet dużych rozmiarów mamuta włochatego, dopiero później okazało się że koparka wykopała coś cenniejszego i bardziej unikatowego. Jeden z trzech szkieletów słonia leśnego jaki można oglądać w Polsce. Pierwszy został znaleziony w Warszawie w 1962, drugi w Ciechanowie w 1982, a trzeci w 1984 r w Jóźwinie.

Muzeum Okręgowe, które eksponuje zachowany w 70 procentach szkielet słonia leśnego i starannie odrestaurowany, zaprasza do wspólnego świętowania tej wyjątkowej rocznicy. Z okazji jubileuszu przygotowano szereg wydarzeń i atrakcji, które będą odbywać się pod wspólnym hasłem "40 OdSłoń Gosława".  

Obchodzy zaczęły się już w sobotę podczas wspólnej zabawy na zakończenie "Ferii ze słoniem". Najpierw młodzi goście wysłuchali krótkiego wykładu Dagmary Frydrychowicz, dzięki któremu dowiedzieli się czy w Koninie żyły słonie? Następnie z ochotą zabrali się za zajęcia plastyczne, produkcję maskotek i artystycznych gablotek.  A wszystko ze słoniem leśnym w roli głównej. 

Tak się obchodzi 40 "urodziny" Gosława w konińskim muzeum! Następna okazja do świętowania już w kwietniu podczas plenerowej wystawy zdjęć pokazujących odkrycie szkieletu podczas prac górniczych. 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole