Skocz do zawartości
LM.plWiadomościStary wiatrak w Licheniu czeka na ratunek. Wichura zniszczyła mu śmigło

Stary wiatrak w Licheniu czeka na ratunek. Wichura zniszczyła mu śmigło

Dodano:
Stary wiatrak w Licheniu czeka na ratunek. Wichura zniszczyła mu śmigło

Wczoraj druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Licheniu Starym interweniowali w przy zagrożonym oderwaniem śmigle licheńskiego wiatraka.

Wiatrak na wzgórzu przy ulicy Wiatracznej, z którego rozchodzi się piękny widok na bazylikę, stoi tam od połowy XIXwieku. Pracę zakończył pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Od tego czasu stanowił ozdobę i relikt architektury przemysłowej w naszym regionie. Ostatnie lata nie były dla niego zbyt łagodne. Odnowiony i zabezpieczony, został zniszczony przez wandali i od tego czasu stoponiowo jego stan stale się pogarszał. Właściciel obiektu od wielu lat zwraca się do samorządu, ślesińskiego burmistrza, ale także włodarzy bazyliki i przedsiębiorstw konińskich z prośbą o pomoc w ratowaniu zabytku, jednak bez odzewu z ich strony.

Po ostatnich wichurach nadwyrężone śmigło, na którym podpierał się stary koźlak uległo złamaniu a ogrome koło palecze zapadło się do wnętrza wiatraka. Złamane śmigło stanowiło zagrożenie dla ciekawskich osób, które mimo ostrzeżeń zbliżały się do wiatraka. W celu uniknięcia tragedii zawiadomiono straż pożarną, która błyskawicznie zaregowała na wezwanie o pomoc. W kilkanaście minut po wezwaniu, cała brygada na sygnale podjechała na licheńskie wzgórze aby w kontrolowany sposób opuścić zagrożony element. Strażacy błyskawicznie przy pomocy lin, zerwali wiszące skrzydło i zniwelowali potencjalne zagrożenie. Akcją kierował dowódca pan Piotr ( nazwisko nieznane ). Wielkie podziękowania za sprawne działanie i pomoc w usunięciu niebezpieczeństwa. Nie zmienia to jednak sytuacji czekającego na pomoc wiatraka, który stracił swoje ostatnie podparcie. Czy za chwilę zniknie on z naszego krajobrazu? Czy jedynym śladem po ostanim wiatraku zostanie tylko nazwa szybko rozrastającej się ulicy? Czy może znajdzie się pomoc, wzorem innych odniownych przez gminy wiatraków jak np. ostatnio w Choroślu k. Kruszwicy? Zebrani przy akcji mieszkańcy chcieliby aby wiatrak został na miejscu i stał się ozdobą na wielkopolskim szlaku zabytkowych wiatraków. Czy zdążymy? Czy to się uda???

 

Za tekst i zdjęcia dziękujemy naszemu czytelnikowi, p. Tomaszowi. 

Stary wiatrak w Licheniu czeka na ratunek. Wichura zniszczyła mu śmigło
Stary wiatrak w Licheniu czeka na ratunek. Wichura zniszczyła mu śmigło
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole