Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSzkoła bez powstania wielkopolskiego? Marszałek apeluje do minister

Szkoła bez powstania wielkopolskiego? Marszałek apeluje do minister

Dodano: , Żródło: LM.pl
Szkoła bez powstania wielkopolskiego? Marszałek apeluje do minister
Historia

fot. konin.pl

Marszałek wielkopolski Marek Woźniak zaapelował do minister Barbary Nowackiej o zachowanie w programie nauczania treści o powstaniu wielkopolskim. Pomysł ich wykreślenia pojawił się podczas prekonsultacji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nową, odchudzoną podstawę programową. Duże kontrowersje w Wielkopolsce wywołał pomysł obcięcia z podręczników treści dotyczących powstania wielkopolskiego. Apel w tej sprawie do minister Barbary Nowackiej wystosował marszałek Marek Woźniak.

W ocenie Samorządu Województwa Wielkopolskiego jest to kluczowa wiedza umożliwiająca młodym Polakom zrozumienie zagadnień z zakresu historii odradzającej się Rzeczypospolitej po okresie zaborów – argumentuje Woźniak. Podkreślił również starania władz wojewódzkich dotyczące propagowania wiedzy o powstaniu. – Bardzo proszę Panią Minister o zachowanie w zasadniczym obszarze podstawy programowej przekazu o jednej z niewielu zwycięskich insurekcji w historii naszego kraju.

Centralna Komisja Edukacyjna w swoim stanowisku wyjaśniła, że pomysł redukcji zagadnień dot. powstania wielkopolskiego pojawił się podczas prekonsultacji nowej podstawy programowej. Z treści nauczania miałyby zniknąć informacje o genezie powstania i jego znaczeniu dla państwowości polskiej. Pozostałyby natomiast informacje dot. kształtowania się granicy z Niemcami, w tym o samym powstaniu.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku przeciwko niemieckiej władzy. Powstańcy walczyli o przyłączenie regionu do odradzającej się Polski. Sukces powstańców przyczynił się do ustalenia granic Polski na konferencji pokojowej w Paryżu z uwzględnieniem Wielkopolski w jej granicach. Powstanie było jednym z nielicznych zrywów narodowych, które zakończyły się pełnym sukcesem.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole