Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTak może wyglądać droga rowerowa na Alejach 1 Maja. Są dwie koncepcje

Tak może wyglądać droga rowerowa na Alejach 1 Maja. Są dwie koncepcje

Dodano: , Żródło: LM.pl
Tak może wyglądać droga rowerowa na Alejach 1 Maja. Są dwie koncepcje
Droga rowerowa

Przetarg na stworzenie dokumentacji na budowę drogi rowerowej na Alejach 1 Maja ogłosił właśnie Zarząd Dróg Miejskich w Koninie. Dwie własne koncepcje przygotował Rowerowy Konin.

Zarząd Dróg Miejskich w Koninie szuka wykonawców na dokumentację projektowo-kosztorysową wykonania drogi rowerowej w centrum nowej części miasta. Autor powinien przygotować dwie koncepcje, na podstawie których następnie zostanie wykonana sama droga. ZDM wyznaczył jej orientacyjny przebieg od ul. Wyszyńskiego, przez Al. 1 Maja i część ul. Spółdzielców (do ul. Kolbego).

Dwa własne pomysły, z których wykonawca będzie mógł skorzystać, przygotował już Rowerowy Konin. Pierwsza z nich (zdjęcia 1 – 6) opiera się na koncepcji poprowadzenia drogi w miejscu obecnego chodnika od północnej strony ulicy. Zaczynałaby się na ul. Wyszyńskiego, a następnie korytarzami przy przejściach dla pieszych przechodziłaby na chodnik przy Al. 1 Maja.

W okolicy skrzyżowania Al. 1 Maja z ul. Dworcową droga przechodziłaby na część południową, a następnie wracała na część północną za skrzyżowaniem (w okolicy dawnych Domów Towarowych Centrum). Byłaby również możliwość zjazdu z chodnika na Al. 1 Maja, a następnie przejazd przez skrzyżowanie nowym pasem ruchu dla rowerów.

Druga koncepcja (zdjęcia 7 – 9) opiera się na poprowadzeniu drogi dla rowerów na ulicy. Zaczynałaby się w okolicy ronda Solidarności możliwością zjazdu z chodnika. Następnie pas dla rowerów wiódłby przez aktualne zatoki autobusowe i prawy pas ruchu. Na skrzyżowaniu z ul. Dworcową droga dla rowerów zajęłaby pas, z którego obecnie skręca się w prawo lub jedzie prosto. Dla aut pozostałyby dwa z trzech obecnych pasów. Następnie droga wiodłaby już chodnikiem. Na samym skrzyżowaniu stworzone zostałyby również korytarze dla rowerów przy przejściach dla pieszych.

Droga rowerowa dla rowerów na Al. 1 Maja była pomysłem cyklistów zrzeszonych w grupie Rowerowy Konin zgłoszonym do Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. Inicjatywa zyskała przychylność mieszkańców – głosowało na nią 1675 osób, co było drugim wynikiem wśród dużych projektów. Inwestycję wyceniono na niemal milion złotych. Z tej puli zrobiona ma być ok. połowa planowanej przez ZDM trasy. Na realizację drugiej Rowerowy Konin ma zamiar składać wniosek do kolejnej edycji KBO.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole