Tak wyglądała budowa ulicy Przemysłowej sześćdziesiąt lat temu
Konin dawniej i dziś
Od Józefa Karykowskiego, który mi to zdjęcie udostępnił, wiem, że to budowa ulicy Przemysłowej, a więc rok 1960. Początkowo wydawało mi się, że rozpoznaję to miejsce i jest to skrzyżowanie z ulicą Gajową, ale po dokładnej analizie zdjęć straciłem co do tego pewność.
Budynek widoczny przy lewej krawędzi współczesnego zdjęcia to postawiony jeszcze w latach czterdziestych blok z mieszkaniami dla dyrekcji i wyższego nadzoru Kopalni Węgla i Fabryki Brykietów Morzysław-Marantów. Kiedy zobaczyłem po raz pierwszy prezentowane dzisiaj zdjęcie archiwalne, byłem pewien, że to ten sam gmach. Z kolei ten po prawej to inna – zburzona parę lat temu – z budowanych naprzeciwko brykietowni pozostałych części kopalnianego kompleksu.
Nie znajduję przy dzisiejszej ulicy Przemysłowej żadnych innych budynków, które by pasowały do tego, co widać w kadrze sprzed ponad sześćdziesięciu lat. Ale może ktoś z naszych Czytelników lepiej rozpozna to miejsce?
Na zdjęciu mamy trzy rodzaje środków komunikacji, z których garbata warszawa była tym najbardziej luksusowym i najrzadziej spotykanym. O komunikacji miejskiej nie było wtedy mowy, więc chodziło się pieszo, a na większe odległości jeździło rowerem lub konnym zaprzęgiem.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwisie ogłoszeniowym.