Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTrzeci wiceprzewodniczący rady już wybrany. PiS wycięty z komisji

Trzeci wiceprzewodniczący rady już wybrany. PiS wycięty z komisji

Dodano: , Żródło: LM.pl
Trzeci wiceprzewodniczący rady już wybrany. PiS wycięty z komisji
Rada Miasta Konina

Na drugiej sesji Rady Miasta Konina udało się uzupełnić skład wiceprzewodniczących rady. Wymaganą liczbę głosów uzyskał Piotr Czerniejewski z Nowej Lewicy.

Na początku maja, podczas pierwszej sesji, konińscy radni zdecydowali o rozszerzeniu liczby wiceprzewodniczących do trzech. Już wtedy na te stanowiska wybrani zostali Zenon Chojnacki (PiS) i Emilia Wasielewska (Wspólny Konin). Trzeciego wiceprzewodniczącego wybrać się nie udało – głosów w dwóch głosowaniach zabrakło zarówno Piotrowi Czerniejewskiemu (niezrzeszony, Nowa Lewica) i Tomaszowi Andrzejowi Nowakowi (Obywatele Konina).

Głosowanie powtórzono więc podczas drugiej sesji. Kandydatów znowu było dwoje: Piotr Czerniejewski i Zofia Itman (Konińska Prawica Wschodniej Wielkopolski). Głosowało 21 radnych – za Czerniejewskim dwunastu, za Itman siedmiu, a dwa głosy były nieważne. W ten sposób wiceprzewodniczący konińskiej Nowej Lewicy został również wiceprzewodniczącym Rady Miasta Konina.

Komisje podzielone, najwięcej dla KO

Radni podzieli się również komisjami. W tej kadencji będzie ich dziesięć – to więcej, niż w poprzedniej. Radni zdecydowali bowiem o podziale Komisji Edukacji, Kultury i Sportu na dwie. Jedna komisja zajmie się wyłącznie sprawami edukacji, a jedna – kultury i sportu.

Najwięcej, bo aż pięć stanowisk przewodniczących komisji przypadło radnym KO. To Komisja Skarg, Wniosków i Petycji (Katarzyna Wagner), Komisja Statutowa (Wiesław Steinke), Komisja Inwentaryzacyjna (Joachim Sikorski), Komisja Edukacji (Monika Lis) i Komisja Rodziny i Spraw Społecznych (Urszula Maciaszek).

Trzy komisje przypadły Wspólnemu Konin. To Komisje Finansów (Mikołaj Marcinkowski), Infrastruktury (Małgorzata Krawczyńska) i Kultury i Sportu (Monika Kosińska).

PiS wycięty z komisji

Ani jednej komisji nie dostał największy opozycyjny klub, czyli PiS, choć wysunął kandydaturę Krystiana Majewskiego w Komisji Finansów, Zenona Chojnackiego w Komisji Rodziny i Spraw Społecznych oraz Katarzyny Jaworskiej do Komisji Praworządności. To zmiana, w poprzedniej kadencji PiS miał bowiem aż trzy komisje, choć też był w opozycji.

Częściowo w miejsce PiS wszedł klub Konińskiej Prawicy Wielkopolski Wschodniej. To nowy klub stworzony przez Roberta Popkowskiego, Zofię Itman i Sławomira Lachowicza. Popkowski już podczas pierwszej sesji objął przewodniczenie Komisji Rewizyjnej, a w poniedziałek Zofia Itman wybrana została na przewodniczącą Komisji Praworządności. Itman w starciu przeciwko radnej PiS poparli również radni rządzącej większości. KPWW wspomógł natomiast Urszulę Maciaszek (KO), która walczyła z Zenonem Chojnackim z PiS o przewodnictwo Komisji Rodziny i Spraw Społecznych.

Żadnego stanowiska nie otrzymali również Obywatele Konina. Tomasz Andrzej Nowak kandydował na przewodniczącego Komisji Sportu i Kultury, ale przegrał z Moniką Kosińską (Wspólny Konin).

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole