Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTurek. Radni powiatu przyjęli program naprawczy szpitala

Turek. Radni powiatu przyjęli program naprawczy szpitala

Dodano:
Turek. Radni powiatu przyjęli program naprawczy szpitala
OCHRONA ZDROWIA

Rada powiatu tureckiego zatwierdziła plan naprawczy zadłużonej lecznicy. Na poprzedniej sesji podjęto decyzję o przyznaniu SP ZOZ w Turku 4 mln zł w formie pożyczki. To pozwoliło ugasić pożar, jednak nie rozwiązało problemów. - Stąd konieczność wprowadzenia programu naprawczego – przekonywał dyrektor lecznicy Krzysztof Sobczak.

Sytuacja finansowa szpitala w Turku pogorszyła się po lipcowej podwyżce płacy minimalnej. W rezultacie miesięczne wydatki szpitala wzrosły o kilkaset tysięcy złotych. Bardzo szybko zabrakło pieniędzy na zobowiązania wymagalne. Od połowy października pracownicy lecznicy nie mieli odprowadzanych składek ZUS. Obiecana przez rząd pomoc finansowa okazała się kroplą w morzu potrzeb. Dziś zadłużenie placówki to 30 mln zł. Bez pieniędzy z powiatu szpital nie mógłby dalej funkcjonować. Jednak sytuacja nadal jest krytyczna.

Jeśli nie zostanie wdrożony plan naprawczy, który zakłada m.in. zmianę zasad przyznawania nagród, premii i dodatkowych świadczeń oraz zwiększenie przychodów to problem nie zostanie rozwiązany tylko oddalony w czasie – tłumaczył dyrektor lecznicy. Przyznał, że wypowiedział już pracownikom obowiązujący od wielu regulamin i przedstawił związkom nowe propozycje. Jednak żadna z nich nie została zaakceptowana przez załogę.

Pomysł ten ostro skrytykowały obecne na sesji przedstawicielki związków zawodowych działających w lecznicy. - Nie prowadzi się z nami żadnych rozmów, jeżeli mamy oszczędzać to wszyscy. Kiedy byliśmy szpitalem covidowym pracowaliśmy ponad siły. Całe noce i dnie w kombinezonach. Pacjentów dowożono z całej Polski. I teraz wypowiada się nam regulamin. Nie znamy też planu naprawczego. Wypowiedzenie regulaminu nic nie pomoże, da to zaledwie 600 tys. w skali roku. Personel jest wiekowy, pracuje jeszcze, bo są dodatki jubileuszowe, jak znikną, będziemy odchodzić i te piękne, wyremontowane oddziały będą stały puste. Jak zwiększać przychody, skoro nie wyrabiamy tych kontraktów które mamy? – pytały rozżalone.

Dyrektor poinformował, że zwrócił się już do związków, aby te wytypowały swoich przedstawicieli, którzy wejdą w skład zespołu. Ma się on zająć wypracowaniem nowego regulaminu. Prace mają się rozpocząć w lutym. Obecne na sesji przedstawicielki załogi otrzymały także zaproszenie na najbliższe posiedzenie Rady Społecznej Szpitala.

Ostatecznie za zatwierdzeniem programu naprawczego szpitala zagłosowało 16 radnych, 4 było przeciw. W tej drugiej grupie był Mariusz Seńko, który argumentował swój sprzeciw m.in. tym, że przedstawiony radnym program naprawczy powinien być najpierw skonsultowany z załogą szpitala.

 

Fot.powiat.turek.pl
 

Czytaj więcej na temat:szpital, turek, sesja , powiat
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole