Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościUlga na IKZE - co warto wiedzieć?

Ulga na IKZE - co warto wiedzieć?

Materiał promocyjny

Dodano:
Ulga na IKZE - co warto wiedzieć?
Materiał promocyjny

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to produkt inwestycyjny, który daje nam znacznie więcej, niż tylko przestrzeń do regularnego oszczędzania na przyszłość. Pierwsze korzyści wynikające z inwestowania w IKZE zobaczymy natychmiastowo - chociażby w ulgach podatkowych. Co warto wiedzieć o uldze na IKZE?

Czym jest ulga na IKZE?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to świetnie rozwiązanie dla osób, które starają się oszczędzać na emeryturę, ale obecne warunki tradycyjnych produktów depozytowych nie spełniają pokładanych oczekiwań pod kątem stopy zwrotu. IKZE - produkt obecny na polskim rynku już od 2013 roku cieszy się rosnącą popularnością, nie tylko ze względu na możliwość elastycznego dopasowania wartości wkładu do naszych możliwości, ale również dodatkowe korzyści, które są do naszej dyspozycji już teraz.

Najważniejsza z takich korzyści to ulga na IKZE. W ramach rozliczenia podatkowego, mamy możliwość skorzystania z dedykowanej ulgi, która przysługuje jedynie osobom korzystającym z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Ulga jest dostępna dla osób, które rozliczają się z podatku na zasadach ogólnych, według podatku liniowego, a także w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Ile możemy odliczyć w ramach ulgi na IKZE?

W ramach Ulgi na IKZE mamy możliwość odliczenia równowartości kwoty, która została przez nas wpłacona w trakcie roku kalendarzowego. Warto przy tym wspomnieć, że istnieją pewne ograniczenia względem kwoty, która może być przez nas wpłacona na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. W 2022 roku, zgodnie z przepisami, osoby fizyczne mogły ulokować tam 7.106,40 złotych, a osoby prowadzące działalność pozarolniczą 10.669,60 złotych i właśnie takie wartości maksymalnie możemy odliczyć od podatku za 2022 roku.

Limity wpłat są jednak płynne i zmieniają się każdego roku. Oznacza to, że w 2023 roku będziemy mogli wpłacić na IKZE 8.322 zł lub 12.483 w przypadku przedsiębiorców. Każdego roku nowe limity podawane są przez Ministerstwo Rodziny i to właśnie tymi wartościami powinniśmy się sugerować, planując optymalizację podatkową na rok kalendarzowy. 

Formalności związane z udokumentowaniem ulgi na IKZE

Czy skorzystanie z ulgi na IKZE jest skomplikowane? W żadnym wypadku. Z takiej formy optymalizacji podatkowej może skorzystać osoba rozliczająca się samodzielnie, ze współmałżonkiem oraz osoba samotnie wychowująca dziecko.

Kwotę wpłat na IKZE, a jednocześnie wartość ulgi podatkowej powinniśmy wpisać w formularzu podatkowym uzależnionym od formy rozliczania się. Jeśli rozliczamy się na zasadach ogólnych, informacje o IKZE powinny być zamieszczone na PIT-37 oraz PIT/0. Jeśli prowadzimy działalność według skali podatkowej, niezbędny będzie PIT-36 i analogicznie PIT/0. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to PIT-28 i PIT/0 a podatnicy rozliczający się na bazie stawki liniowej muszą informacje o IKZE zamieścić w PIT-36L. Czytaj tutaj, by dowiedzieć się dokładnie, jak rozliczyć PIT uwzględniając informacje o IKZE.

Niewykluczone, że na etapie analizy naszej deklaracji pojawi się wymóg udokumentowania wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. W tym celu warto przygotować potwierdzenie dokonania przelewu lub zaświadczenie o sumie wpłat w roku kalendarzowym. Pamiętajmy, że na takim dokumencie musi pojawić się informacja o nazwie rachunku i naszych danych osobowych. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole