Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościUrlopy i odprawy dla pracowników ZE PAK coraz bliżej. Rząd przyjął projekt ustawy

Urlopy i odprawy dla pracowników ZE PAK coraz bliżej. Rząd przyjął projekt ustawy

Dodano: , Żródło: LM.pl
Urlopy i odprawy dla pracowników ZE PAK coraz bliżej. Rząd przyjął projekt ustawy
Transformacja

W poniedziałek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o osłonach socjalnych dla energetyków i górników węgla brunatnego. To kolejny krok ku pomocy dla pracowników ZE PAK.

W grudniu ubiegłego roku rząd podpisał z umowę społeczną z przedstawicielami sektora górnictwa węgla brunatnego, która zakłada pomoc pracownikom m.in. ZE PAK w czasie transformacji energetycznej. W poniedziałek postawiony został kolejny krok, by nowe osłony socjalne weszły w życie. Projekt konkretnej ustawy przyjęła Rada Ministrów, teraz zajmie się nim Sejm.

Na co będą mogli liczyć górnicy i energetycy? Łącznie to około 1,2 mld zł w latach 2023 – 2033. Jak informuje Interia, pracownicy, którym do emerytury pomostowej brakuje nie więcej niż cztery lata, będą mogli otrzymać urlop do czterech lat, o ile dzięki niemu nabędą prawo do emerytury. Wynagrodzenie w tym czasie wynosić będzie 80% (wyliczane będzie tak, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego, łącznie z premiami i nagrodami).

Pracownikom, którzy na taki urlop się nie załapią, ale mają co najmniej pięcioletni staż pracy, przysługiwać będzie jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości dwunastokrotności miesięcznego wynagrodzenia (też obliczanego tak, jak za urlop wypoczynkowy).

Z urlopów i odpraw skorzystać będą mogli pracownicy ZE PAK – zarówno kopalni, elektrowni, jak i spółek serwisowych przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego. Osłony socjalne zatwierdzić musi jeszcze Sejm i prezydent, a następnie notyfikować Komisja Europejska.  

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole