Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościW tym laboratorium uczą… pierwszej pomocy. Pierwsze takie miejsce

W tym laboratorium uczą… pierwszej pomocy. Pierwsze takie miejsce

Dodano: , Żródło: LM.pl
W tym laboratorium uczą… pierwszej pomocy. Pierwsze takie miejsce
SP3

Wyremontowana sala, defibrylatory AED, fantomy do resuscytacji – tak wygląda pierwsze w regionie, a może i w kraju, Laboratorium Edukacji Ratownictwa (ER LAB). Powstało w Szkole Podstawowej nr 3 w Koninie.

Laboratorium to miejsce, w którym wykwalifikowani strażacy mają prowadzić szkolenia i warsztaty edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa. Przede wszystkim chodzi o zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, choć pomysłów na inne działania jest sporo.

Staramy się szerzyć dobro. Jako opiekunowie uwrażliwiamy dzieci, by czyniły dobro, nie przechodziły obojętnie obok drugiego człowieka. Nie tylko przy gaszeniu pożarów. To może być pomoc w zakupach starszym osobom, czy, właśnie, pierwsza pomoc i ratowanie ludzkiego życia – mówi Agnieszka Szparagowska, druhna z OSP Konin-Grójec.

To właśnie ona wraz z Eweliną Trzos i Pawłem Trzosem byli pomysłodawcami powstania ER LAB. Pomocną dłoń wyciągnął Sebastian Lisiak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Koninie, w której działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Konin-Grójec. Znalazł sale, które połączone zostały w jedno duże pomieszczenie. Wyremontowali je własnymi siłami strażacy. Dziś to nowoczesna sala ze sprzętem, na którym ćwiczyć mogą młodzi druhowie – są fantomy do resuscytacji, defibrylatory AED, czy deski ratownicze.

Popis swoich umiejętności młodzi druhowie dali zresztą podczas piątkowego oficjalnego otwarcia ER LAB. Były też podziękowania dla osób, które pomogły w stworzeniu laboratorium, a także prośba o dalsze wsparcie. Do głosowania w Konińskim Budżecie Obywatelskim zakwalifikowany został projekt doposażenia ER LAB w kolejny sprzęt.

ER LAB to pierwsze tego typu miejsce w regionie, a może i nawet w kraju. – Jest to połączenie współpracy OSP i szkoły – mówi Paweł Trzos, druh z OSP Konin-Grójec. Z sali i sprzętu korzystać będą mogli nie tylko młodzi strażacy, ale i uczniowie SP3. Od września rusza bowiem nauka pierwszej pomocy w szkołach podstawowych. Konińska „Trójka” dzięki współpracy z OSP zapewniła sobie zarówno profesjonalne miejsce do tych zajęć, ale i wykwalifikowaną kadrę.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole