Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościW ZS CKU będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku

W ZS CKU będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku

Dodano: , Żródło: LM.pl
W ZS CKU będzie można zarejestrować się w bazie dawców szpiku
Akcja

W poniedziałek 5 lutego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie odbędzie się akcja rejestracji w bazie dawców szpiku połączona z akcją honorowego krwiodawstwa. – Dawców w Polsce i na świecie jest wciąż zbyt mało – mówi dyrektor placówki Ewa Dąbrowska.

Akcje krwiodawstwa odbywają się w ZS CKU w Koninie już od kilku lat, ale po raz pierwszy szkoła postanowiła zorganizować też rejestrację potencjalnych dawców szpiku. W poniedziałek w placówce odbywają się prelekcje, na których młodzież dowiaduje się, dlaczego rejestracja w bazie jest tak ważna i w jaki sposób może pomóc chorym. – Mówiliśmy o tym, że tych dawców w Polsce i na świecie jest wciąż zbyt mało – wskazuje Ewa Dąbrowska, dyrektor ZS CKU. Jak mówi, sama jeszcze w bazie zarejestrowana nie jest. – Po dzisiejszym spotkaniu jestem pewna, że to zrobię. Jako szkoła nie tylko uczymy, ale też wychowujemy młodzież, że warto pomagać i że dobro wraca. Nigdy nie wiadomo, po której stronie się znajdziemy.

W ZS CKU zacznie ponadto działać Drużyna Szpiku. – Będzie się zajmować propagowaniem rejestracji w banku szpiku – zapowiada Bożena Majdecka, pedagog w ZS CKU w Koninie.

Szpiku potrzebują przede wszystkim osoby chore na nowotwory krwi. – U chorych trzeba wymienić ten chory szpik. To jest problem, bo trudno jest znaleźć dawcę – wyjaśnia Maria Homan, koordynator Drużyny Szpiku, która w poniedziałek spotykała się z młodzieżą. Ważna jest bowiem zgodność genetyczna. I choć w Polsce zarejestrowanych jest już ponad 2,2 mln dawców, wciąż pojawiają się problemy ze znalezieniem odpowiedniej osoby dla chorego.

Sam proces oddawania szpiku zazwyczaj nie jest skomplikowany. Zdecydowana większość dawców oddaje bowiem nie sam szpik, ale komórki macierzyste znajdujące się we krwi. – To jest podobne do oddawania krwi. Trwa to tylko dłużej, około trzech godzin, i mamy zajęte obie ręce, bo są dwa wkłucia. Krew płynie do urządzenia zwanego separatorem. Tam wiruje, odłączają się komórki macierzyste, zbierają się w woreczku i ubożsi o nie wracamy do domu – odpowiada Maria Homan. W rzadkich przypadkach, zazwyczaj gdy biorcą jest dziecko, potrzebne jest pobranie samego szpiku. Dzieje się to przy znieczuleniu ogólnym, a pobyt w szpitalu trwa trzy, cztery dni.

Chętni do zarejestrowania się w bazie (nie tylko uczniowie) będą mogli to zrobić w poniedziałek 5 lutego od godz. 8.00 w ZS CKU. Można także w dowolnym czasie zgłosić się do krwiobusa (harmonogram ich przyjazdów dla miejscowości w naszym regionie znajduje się na tej stronie), punktu krwiodawstwa przy ul. Wyszyńskiego 1 w Koninie albo skorzystać ze strony fundacji DKMS, która może wysłać pakiet do pobrania wymazu z policzka, na podstawie którego można dopisać się do bazy.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole