Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWdrożenie ustawy o biogazowniach. Janusz Kowalski w Koninie

Wdrożenie ustawy o biogazowniach. Janusz Kowalski w Koninie

Dodano: , Żródło: LM.pl
Wdrożenie ustawy o biogazowniach. Janusz Kowalski w Koninie
polityka

„Tutaj w Koninie jest centrum debaty o tym, jak ma wyglądać transformacja energetyczna. Tutaj pokazujemy, że jest pełen polityczny konsensus posłów, że w centrum transformacji obszarów wiejskich stawiamy w końcu rolnika” – mówił w Koninie Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Janusz Kowalski odwiedził dzisiaj Konin. Przy jednej ze stacji benzynowych w starej części miasta mówił o ustawie, która została przegłosowana w miniony piątek.

– Przyjęto ją ponad podziałami politycznymi, 449 posłów było za. To ustawa o biogazowniach rolniczych, zawierająca komponent biopaliwowy, który jest rozstrzygający dla wszystkich kierowców. Od 1 stycznia 2024 roku, dzięki decyzji PKN Orlen wejdzie w życie uregulowanie prawne, które spowoduje, że europejski standard paliwa E10 będzie standardem obowiązującym w Polsce – mówił Janusz Kowalski. - Skutki tej ustawy są gigantyczne dla polskiej gospodarki. Zmniejszymy import ropy naftowej. To jest czystsze paliwo i czystsze powietrze. Dziękuję posłom opozycji, którzy zachowali się zgodnie z polską racją stanu - dodał.

Sekretarz stanu pokreślił, że przyjęta przez sejm ustawa pokazuje w jaki sposób powinna wyglądać transformacja energetyczna obszarów wiejskich.

-  Wprowadzenie E10 to jest 500-600 tysięcy ton kukurydzy i zbóż więcej do produkcji polskich rolników, to przekłada się na 200 tysięcy metrów sześciennych bioetanolu więcej, wyprodukowanego w Polsce i to przekłada się na 700-800 mln zł wartości wolumenu wytworzonego w ten sposób bioetanolu – mówił Janusz Kowalski. - Przyjęliśmy ważną ustawę dotyczącą rolniczego OZE. Po to zostałem powołany i w tym sensie czuję się spełniony. Ufam, że doskonałej jakości paliwo E95 z dodatkami biokomponentów od polskich rolników, pojawi się na tej stacji w Koninie i będzie z dumą używana przez polskich kierowców - dodał.

Między innymi na temat wdrożenia ustawy o biogazowniach Janusz Kowalski razem z politykami Suwerennej Polski rozmawiał dziś również z rolnikami z gminy Grodziec.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole