Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWilczyn. Kopalnia się zwija, mieszkańcy narzekają na rozjeżdżane drogi

Wilczyn. Kopalnia się zwija, mieszkańcy narzekają na rozjeżdżane drogi

Dodano: , Żródło: LM.pl
Wilczyn. Kopalnia się zwija, mieszkańcy narzekają na rozjeżdżane drogi
Wilczyn

fot. archiwum

Jeżdżące z kopalni ciężarówki mają rozjeżdżać drogę w miejscowości Gogolina. Mieszkańcy narzekają, wójt zapowiada, że będzie dochodził od firmy naprawy nawierzchni.

Gogolina to miejscowość położona w gminie Wilczyn, tuż przy kończącej pracę odkrywce Jóźwin IIB. O pewnego czasu kopalnia demontuje i wywozi pracujące do tej pory na odkrywce maszyny. Ciężki sprzęt jeździ właśnie przez Gogolinę, niszcząc nawierzchnię tamtejszej drogi.  

Każda maszyna waży tysiące ton. Dzieląc to na 25-tonowe ciężarówki to są setki ciężarówek. One chodzą w prawo i w lewo, gdy się mijają to zjeżdżają i rozjeżdżają pobocze. Jeszcze trochę i nie będziemy mieli co zbierać z tego asfaltu – sygnalizował radny Andrzej Nowakowski. Zaproponował, by gmina wprowadziła zakaz przejazdu ciężkich aut i skierowała ruch na miejscowość Kaliska, gdzie znajduje się fragment byłej drogi powiatowej. Przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowała jednak sołtys Kaliskiej Alina Kamińska.

Wójt Grzegorz Skowroński deklarował, że zna problem. – Nie ma tygodnia, żebym tam nie był – powiedział. Jak stwierdził, wielokrotnie sygnalizował już sprawę ZE PAK. Zaproponował spotkanie z mieszkańcami obu miejscowości, i Gogoliny, i Kalisk, by wspólnie przedyskutować problemy związane z działalnością kopalni i znaleźć rozwiązanie.

Zadeklarował również, że gmina będzie wnioskować o naprawienie tych dróg w ramach szkód górniczych. – Ale prawda jest też taka, że oni też nie przeniosą tego górą. To są miejscowości kopalniane. Musimy tylko pisemnie dopilnować, że po zakończeniu prac położona zostanie nowa nawierzchnia asfaltowa.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole