Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWłodzimierz Czarzasty w Koninie. Dostało się PiS-owi, liberałom i klerowi

Włodzimierz Czarzasty w Koninie. Dostało się PiS-owi, liberałom i klerowi

Dodano: , Żródło: LM.pl
Włodzimierz Czarzasty w Koninie. Dostało się PiS-owi, liberałom i klerowi
Lewica

Do ludzi Lewicy mówił głównie podczas otwartego spotkania dla mieszkańców Konina jeden z liderów tej partii Włodzimierz Czarzasty. Podczas godzinnego wystąpienia nie tylko prezentował program swojej partii, ale również krytykował PiS, inne partie opozycyjne i kler.

Aula ANS, do której mieszkańców Konina zaprosili działacze Lewicy, ugościła kilkadziesiąt osób. W większości – działaczy i sympatyków tej partii w regionie konińskim. Przyszli, by posłuchać jednego z liderów Lewicy, wicemarszałka Sejmu, Włodzimierza Czarzastego. Jego wystąpienie trwało godzinę, później polityk odpowiadał jeszcze na pytania z sali.

2,5 tys. zł na wymianę AGD

Podczas swojego przemówienia Włodzimierz Czarzasty prezentował program, który Lewica chce zrealizować po najbliższych wyborach parlamentarnych. Bo, jak wielokrotnie przekonywał jeden z jej współprzewodniczących, w nowym Sejmie Lewica nie tylko się znajdzie, ale będzie współrządzić. Co Włodzimierz Czarzasty mówił z dużą dozą pewności siebie.

Wśród propozycji znalazło się wiele tych, o których działacze partii mówią od dłuższego czasu: lepsza polityka mieszkaniowa, przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu, lepsza opieka zdrowotna. – Silne państwo to dobre usługi publiczne. Musimy zadbać o tych, którzy świadczą te usługi publiczne: służbie zdrowia, nauczycielach, pracownikach sądów – mówił Włodzimierz Czarzasty. – Czy to nie jest żenujące, gdy ludzie się zastanawiają, czy Jarek da piętnastą emeryturę, czy nie da? Czy my jesteśmy niewolnikami Jarka? Tym się różni rozdawnictwo od pomocy systemowej: pomoc systemowa jest przewidywalna, trwała, daje ludziom bezpieczeństwo.

Skąd na to wziąć pieniądze? Lider Lewicy wskazywał na ograniczenie wspomnianego rozdawnictwa oraz Unię Europejską. Wśród propozycji, które przywiózł znalazły się także relatywnie nowe pomysły, jak 2,5 tys. zł dla najbiedniejszych rodzin na wymianę sprzętu AGD, podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, czy zamrożenie WIBOR-u, co miało by ulżyć kredytobiorcom.

Dostało się PiS-owi, liberałom i klerowi

Choć kulturalny w swoich wypowiedziach, Włodzimierz Czarzasty krytykował i wbijał szpilę zarówno obecnej partii rządzącej, jak i kolegom z opozycji. PiS-owi wytknął zamykanie się przed wyborcami kordonem policyjnym, skłócenie narodu, brak spójnej wizji rozwoju państwa, czy ograniczenie prawa do aborcji. Dostało się również liberałom – Czarzasty zapowiedział, że w przyszłym rządzie będzie chronił służbę zdrowia przed zakusami na jej prywatyzację, doprowadzi również do wprowadzenia możliwości przerywania ciąży do 12. tygodnia. Zarzucił również innym partiom opozycyjnym przejmowanie postulatów Lewicy.

Nie oszczędził również, jak sam ich nazwał, kleru. Kilkukrotnie Włodzimierz Czarzasty podkreślał, że nie atakuje wiary, ani osób wierzących. Zapowiedział jednak ukrócenie przywilejów Kościoła, wyprowadzenie religii ze szkół i ściganie sprawców przestępstw seksualnych wśród księży.

O regionie niewiele

Wątków regionalnych w przemówieniu lidera Lewicy praktycznie nie było. Poruszyła je Alicja Messerszmidt, przewodnicząca MZZ PIT Kadra przy PAK KWB Konin. Podziękowała działaczom Lewicy z regionu konińskiego za zbieranie podpisów pod projektem uchwały dot. wcześniejszych emerytur dla górników węgla brunatnego. I zaapelowała o głosy posłów Lewicy. Włodzimierz Czarzasty zadeklarował poparcie takich rozwiązań, ale jak sam powiedział, będzie to prawdopodobnie możliwe dopiero za rok, po zmianie władzy.

Lider Lewicy musiał również zmierzyć się z pytaniami o jakość całej klasy politycznej (przyznał, że nie zawsze jest taka, jak powinna), czy o wspólną listę całej opozycji (osobiście jest za, ale liderzy innych partii mają nie być temu chętni). 

Czytaj więcej na temat:Lewica, Włodzimierz Czarzasty, spotkanie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole